Yılmaz: Açık değil fazla veren bir ülkeyiz

0 53

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin önceden 60-70 milyar dolarlara varan cari açıklarının olduğunu kaydederek, eylül ayında açıklanan cari hesaplarla ilgili rakama bakıldığında açık değil, fazla veren bir ülke olduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin mal ve hizmet ticaretinde cari fazla verdiğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde özel yatırımların istedikleri ölçüde olmadığını vurgulayan Yılmaz, kamu olarak yol, hastane ve okullara yatırım yaptıklarını, özel sektör yatırımının olmaması nedeniyle bunun sonucunun için istihdama yansımadığını kaydetti.

Son 17 yılda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Doğu ve Güneydoğu’ya ciddi yatırımların yapıldığını anımsatan Yılmaz, altyapıya muazzam yatırımların yapıldığını kaydederek, “Duble yollardan hava limanlarına, hastanelerden üniversitelere ve köylere götürülen hizmetlere varıncaya kadar. Bu yapılan alt yapı yatırımları genel anlamda yatırım ortamını da iyileştirmiş oluyor. Diğer yandan insana yatırım yaptık, bugün aşağıdan çok daha eğitimli bir nesil geliyor” dedi.

Genç ve dinamik bir nüfusun olduğunu ancak bu nüfusa yeterince eğitim verilmemesi ve mesleki niteliklerin kazandırılmaması durumunda bu genç nüfustan hedeflenen yaranın elde edilemeyeceğini ifade etti. Yılmaz, “Dolayısıyla son 17 yılda yine eğitime ve sağlığa yapılan yatırımlar, mesleki eğitime yapılan yatırımlar son derece önemlidir. Bu iki unsurla, yani fiziki alt yapıya yapılan yatırım ve insana yapılan yatırım bizi belli bir noktaya getirdi” diye konuştu.

Yılmaz, son dönemlerde terörle mücadeledeki başarının huzur ve güven ortamının işareti olduğunu da sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.