20 binden fazla kişi bedelliye başvurdu

0 38

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 20 bin 725 yükümlünün bedelli askerlik için başvuru yaptığını, bunlardan 688 milyon civarında bedel tahsil edildiğini söyledi. Akar, 31 Aralık 2019’a kadar başvuruların alınmasına devam edileceğini ve sürecin sürdüğünü ifade etti.

Uygulamaya yönelik herhangi bir sıkıntın olmadığını vurgulayan Akar, “Ocak 2020’den itibaren yükümlülerin askerlik yapacakları birlik ile celp ve sevk dönemleri açıklanacaktır” dedi.

“Yeni askerlik sisteminin hayata geçmesiyle çeşitli zorlukların meydana geldiğine” yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildiren Akar, herhangi sürprizle karşılaşılmadığını, uygulamanın da planlandığı gibi sürdüğünü belirtti.

Terörle mücadelenin profesyonel personelle yürütüldüğünü aktaran Akar, yapılan operasyonlar dolayısıyla sınırlara yeteri kadar askeri personel takviyesinin yapıldığı bilgisi verdi.

Alınan tedbirlerle birlikte Kıbrıs’ta da konuyla ilgili bir problemin yaşanmadığını dile getiren Akar, yasanın yürürlüğe girmeden önce TSK’de yükümlü olarak 217 bin 115 erbaş ve er mevcudunun olduğunu, halihazırda 231 bin 921 yükümlünün silah altında bulunduğu bilgisini verdi, Akar, “Dolayısıyla askerlik hizmetinin 6 aya düşürülmesiyle herhangi bir zafiyet söz konusu değildir” diye konuştu.

Yeni askerlik sistemi ile bedelli askerlik uygulamasında düzenlemeye gidildiğini hatırlatan Akar, “Yeni kanun yürürlüğe girdiği tarihten şu ana kadar 20 bin 725 yükümlü bedelli askerlik için müracaat etmiş bulunuyor. Bunlardan 688 milyon civarında bedel tahsil edilmiş bulunuyor. 31 Aralık 2019’a kadar müracaatların alınmasına devam edilecektir. Bu süreç devam ediyor. Uygulamaya yönelik herhangi bir sıkıntı yoktur. Ocak 2020’den itibaren yükümlülerin askerlik yapacakları birlik ile celp ve sevk dönemleri açıklanacaktır” bilgisini aktardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.