Varank: Kök hücre merkezi uluslararası olacak

0 29

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü’nü ziyaret etti. Laboratuvarlarda inceleme yapan Varank, Türkiye’deki araştırma yeteneklerihi tüm bilim insanlarının kullanımına sunmak istediklerini vurguladı.

Türkiye’de kritik teknolojilerde araştırma yapan ve bunu ürüne dönüştürmek için sanayiyle beraber hareket eden altyapılar olduğuna dikkati çeken Varank, “Kök Hücre Merkezi de bunlardan birisi olmak için bakanlığımıza başvurdu. Resmi süreçler yürütülüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak bu kabiliyetleri bizzat görmek istedim” dedi.

Bu yapıları Türkiye’nin hizmetine açmak, hatta uluslararası bir merkez haline getirerek dünyaya etki edecek kritik teknolojileri üretme çalışmalarımızı hızlandırmak istediklerini vurgulayan Varank,

Ankara Üniversitesi bünyesindeki Elektron Hızlandırıcısı ve Lazer Tesisi’ni (TARLA) de ziyaret ettiklerini belirten Varank, TARLA’nın da sanayiye malzeme alanında önemli işler yapan, katma değerli üretime etki eden ve uzay araştırmalarında kullanılabilen bir altyapı olduğunu dile getirdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ise Kök Hücre Enstitüsü ile TARLA’nın ulusal merkez olması için uzun yıllardır faaliyet gösterdiklerini bildirdi.

Bakan Varank’ın bu merkezlere yaptığı ziyaretlerden memnuniyet duyduklarını dile getiren İbiş, “Bu kaynaklar devletten geliyor, Sayın Bakanımız kaynakların sonuçlarının neler olduğu ve ne aşamaya geldiğini gördü. Biz de onlara bugünü ve gelecek tasarımımızı anlattık. Buranın neden ulusal merkez olması gerektiğini vurguladık” diye konuştu.

İbiş, ulusal merkezlerin tüm ülkenin kullanımına açıldığını ve kaynakların birleştirilmesinin milli menfaatler açısından önemli olduğunu belirterek, “Kolay kolay hiçbir üniversite böyle bir merkezin elinden çıkıp ulusal merkez olmasını istemez. Biz milli menfaatimizi düşündüğümüz için bu teklifte bulunduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.