Öğretmenler borç batağında

0 32

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile düzenlenen bir anket, öğretmenlerin yaşadığı ekonomik problemlerin boyutunu da gözler önüne serdi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde gerçekleştirilen anket, “Öğretmenlerin Ekonomik ve Mesleki Sorunlarına Bakış Anketi” başlığı ile düzenledi. Anket kapsamında 4 bin 657 öğretmenin görüşüne başvurdu.

Düzenlenen anket, Türkiye’deki öğretmenlerin yaşadığı ekonomik problemlerin giderek nasıl ağırlaştığını da ortaya koydu.

Eğitim-Sen tarafından düzenlenen ankete katılan öğretmenlerin yüzde 96,8’i son bir yıl içerisinde satın alma gücünün azaldığını düşünüyor. Öğretmenlerin yüzde 78’i ise son bir yıl içinde borçlarının arttığını ifade etti.

Düzenlenen ankete katılan öğretmenlerin yüzde 69’u ise ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş teklifi alması durumunda mesleğini bırakabileceğini vurguladı.

Ankete göre, öğretmenlerin yüzde 90’ı Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaşanan problemleri çözmek için ürettiği politikaların gerçekçi olduğunu düşünmüyor. Yüzde 84’lük bir oran okullardaki şiddet 5olayları nedeniyle iş yerinde kendini güvende hissetmiyor.

Eğitim-Sen’in yaptığı çalışmasında, öğretmenlerin 2009 ve 2019 yıllarında aldığı maaşların dolar bazındaki karşılıkları da karşılaştırıldı.

Sendika, mesleğe yeni başlayan 9’uncu derece 1’inci kademedeki bir öğretmenin 2019 yılının Kasım ayında bin 302 TL olan maaşıyla 890 dolar satın alabilirken 2019 yılının Ekim ayında aynı derece ve kademedeki bir öğretmenin 3 bin 895 TL’lik maaşıyla 677 dolar alabildiğini ifade etti. Son 10 yıla bakıldığında, 9’uncu derece 1’inci kademedeki bir öğretmenin maaşının dolar bazında yüzde 24 eridiği ortaya çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.