Yüzümüze bakacak yüzünüz olsun

0 42

Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) 2015’de “Yüzümüze Bakacak Yüzünüz Olsun” sloganıyla Diyarbakır’da başlattığı yerel toplumsal farkındalık kampanyasını, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında ulusala taşıdı.

“Evde, sokakta, işte; ticarette, siyasette, hayatın her alanında kadına şiddet son bulsun”,  “Benimle yüzleşmeden önce kendinle yüzleş” mesajlarının sunulduğu kampanya ile ilgili konuşan DİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Reyhan Aktar, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini konuşabilmemiz için kadına yönelik şiddeti gündemimizden çıkartmış olmamız gerekiyor. Şiddeti ilanlarımızda estetize etmemeye özen göstererek, bu konudaki farkındalığı yükseltme hedefiyle çalışıyoruz” diye konuştu.

Farkındalık kampanyası kapsamında yayınlanan ilanlarda, “Evde, sokakta, işte; ticarette, siyasette, hayatın her alanında kadına şiddet son bulsun” ifadesi yer alıyor. “Benimle yüzleşmeden önce kendinle yüzleş” mesajlarının verildiği kampanya ile kadınların gördüğü şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratılması hedefleniyor.

DİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Aktar, “Yüzümüze Bakacak Yüzünüz Olsun” kampanyası ile kadına yönelik şiddete karşı toplumsal yüzleşmeyi sağlamak üzere kamuoyu oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Aktar şöyle konuştu: “Toplumsal cinsiyet eşitliğini konuşabilmemiz için önce kadına şiddetin gündemimizden çıkartmamız gerekiyor. Bu yolda eğitimin başlangıç noktasının toplumun kendisiyle yüzleşmesi olması gerektiğine inanarak, bu kampanyayı düzenledik. Bugüne kadar kadına yönelik şiddete karşı yürüttüğümüz farkındalık kampanyalarımızda en önemli kaygımız, şiddet konusunu estetize etmemek, şiddete uğrayan kadını figüranlaştırmamak oldu. Dışlamadan, ötekileştirmeden, kavga etmeden kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırabilme yolunda pozitif katkı yaratabilmeyi hedefliyoruz.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.