Doğalgaz tasarrufu için ipuçları

0 35

Konvansiyonel ürünlerin, yerini tam anlamıyla enerji tasarrufu sağlayan yoğuşmalı ürünlere bıraktığı ErP yönetmeliğine geçiş sürecinde en tecrübeli markalardan biri olan Vaillant, “Doğalgaz faturamı nasıl düşürebilirim?” diyen müşterilerine bütçe dostu tavsiyelerde bulunuyor.

Yoğuşmalı kombiler, yanma sonucunda açığa çıkan enerjinin yanı sıra oluşan su buharındaki ısı enerjisini çeken yoğuşmalı kombiler, konvansiyonel cihazlarla karşılaştırıldığında enerji giderlerini ve emisyonlarını azaltıyor.

Kombinin sürekli olarak açılıp kapatılması, doğalgaz tüketiminin ve faturaların artmasına neden oluyor. Kombinin sürekli ve ayarlı bir şekilde çalıştırılması ise yakıt tüketiminde tasarruf ve faturaların düşmesini yol açıyor.

Kış aylarında, iç mekanlardaki havanın temizlenmesi için pencerelerin günde bir saatten fazla açık kalmamasına da özen gösterilmesi şart.

Nemli havanın da ısıyı koruyucu özelliğinden yararlanılması mümkün. Kışın odaların ısısını artırmak ve daha konforlu hale getirebilmek için ufak bir su kabının radyatör üzerine konulması, ortamı nemlendirerek ortam sıcaklığını koruyor. Bunlara ilave olarak evin dış kapıları ile ısıtılmayan ya da soğutulmayan kısımlara ait kapıların mümkün olduğunca kapalı tutulması ortamdaki sıcaklığın korunmasını sağlıyor.

Kombi özellikleri incelenirken “tasarruf-fatura” ve “konfor” ayrıntılarına bakılması gerekiyor. A sınıfı ve üzeri enerji tüketimiyle beraber yüksek mevsimsel verimlilik değerinin düşük doğal gaz faturası anlamı taşıdığını belirten Vaillant yetkilileri, modülasyon büyük olması durumunda kombinin kapasitesini o derece kısabildiğini ve enerjisini boşa harcamadığını belirtiyor.

Yoğuşma teknolojisine sahip olan kombilerin yoğuşma yaparak geri kazanacağı enerji miktarı, radyatörlerden kombiye geri dönen suyun ısısına bağlı. Bu suyun ısısı ne kadar düşük olursa yoğuşmadan da o kadar tasarruf ediliyor. Yoğuşma olabilmesi için dönüş sıcaklığının 50 derece, çıkış sıcaklığının da 70 derece ve altında olması gerekiyor. Yüksek yoğuşma verimi için dönüş suyunun 30 dereceye kadar düşürülmesi gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.