Boğaziçi Üniversitesi’nden Malatyalılara deprem dersi

0 30

Boğaziçi Üniversitesi ile Tekfen Holding iş birliğiyle düzenlenen “Açık Ders” etkinliklerinin birincisi, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla Malatya’da yapıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener tarafından verilen ilk Açık Ders’e Malatyalılar yoğun ilgi gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan yaptığı konuşmada Türkiye’nin en başarılı öğrencilerini kendisine çeken, dünyanın çok değerli araştırmacı ve öğretim üyelerini bünyesinde barındıran, 156 yıllık başarılarla dolu geçmişiyle Boğaziçi Üniversitesi’nin sahip olduğu bilimsel hazinenin Türkiye’nin ve tüm insanlığın bir değeri olduğunu söyledi.

Özkan, bu değeri merak eden herkese, halka halka büyüyerek “Açık Dersler”le ulaştırmayı hedeflediğini açıkladı.

Açık ders programlarının 2016’dan beri İstanbul’da ilçe belediyeleriyle dayanışma içinde başarıyla sürdürüldüğünü aktaran Özkan, Malatya’da bu yıl ilk kez düzenlenen Açık Ders programlarının tarımdan akıllı ilaca, depremden yaşam bilimlerine birbirinden farklı konuyu bilimsel bir bakış açısıyla ele alan üç günlük ders programından meydana geldiğini kaydetti. Özkan “Açık Dersler”in Malatya’da başlamasının başlıca nedeninin ise Boğaziçi’nin uzattığı ele kucak açarak cevap veren, birçok Anadolu uygarlığına beşik olmuş bu kadim şehrin sahipleri Malatyalıların ve Büyükşehir Belediye Başkan Selahaddin Gürkan’ın sıcak ve içten yaklaşımı olduğunu ekledi.

Deprem: Bildiklerimiz, Bilemediklerimiz” konulu Açık Ders’te konuşan Prof. Dr. Haluk Özener de Kandilli Rasathanesi’nin kısa tarihini, depreme neden olan oluşumları, nerelerde deprem olduğunu, fay hatları ve fay çeşitlerini, Türkiye’de deprem gözlemlerini tartışmaya açtı. “Depremler nasıl izleniyor? Depremler artıyor mu? Depremler önceden bilinir mi?” gibi soruların cevaplarının irdelendiği etkinlikte Türkiye’de meydana gelen depremlerin istatistikleri, güncel depremlerin araştırmaları, deniz tabanı gözlemleri ve deprem erken uyarı sistemleri ile ilgili genel bilgiler de verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.