Üsküdar’daki festival gençleri uçurdu

0 26

İstanbul Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen drone ve robotik festivali, gençleri teknolojiyle buluşturdu.

Mutluluktan uçuracak” mottosuyla Çavuşdere Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen festivale gençler yoğun ilgi gösterdi.

Festivalde yerli ve yabancı birçok lisanslı drone yarış pilotu adeta nefesleri kesti.

1.5 saniyede 0’dan 200 km hıza ulaşan süper jet drone’ların yarışı, özel güvenlik önlemi alınan pistte gerçekleşti.

Dev ekranlardan canlı yayınların yapıldığı festivalde katılımcılara teknik eğitimler verilerek, drone simülatörü, 3D maker, segway deneyim parkuru oluşturuldu. Ulusal ve uluslararası 50 pilot ve 25 eğitmenden oluşan ekip hünerlerini gençlere gösterdi. Festivale katılan gençler, robotik kullanma ve yarışları ile teknolojinin ulaştığı son noktada deneyim elde etti. Katılımcılar drone yarışlarına, co-pilot olarak katılma şansı da yakaladı.

Festivalin açılışında konuşun Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, drone’ların artık yaşamın bir parçası haline geldiğini söyledi:

Gençlere seslenen Türkmen, “Hepimizin dünyasında artık drone diye bir ürün var. Kimileri için drone bir hobi, bir şov aracı kimileri için de artık teknolojik olarak hayatın bir parçası. Geleceği olan teknolojik bir hamledir drone. Biliyoruz ki gelecekte hayatımızda önemli bir yer tutacak drone’lar. Örneğin terörle mücadelede önemli bir teknolojik gelişmedir drone. Bizler de Üsküdar belediyesi olarak gençlerimizi bu teknoloji ile daha yakından tanıştırmak hem de bu işin bilimsel yönünü bilerek işin detaylarını anlayarak öğrenerek daha yakından tanısınlar diyerek iki gün boyunca bu drone’larla buluşturmak istedik. Burada iki gün boyunca yarışmalar var, sergiler, eğitimler var. Ve en önemlisi siz gençlerimizin bu teknolojileri yakından tanıma adına önemli bir imkan ve hizmet var. Drone elbette ki önemli bir teknolojik gelişmedir ama bunu bilerek hayatımızı kolaylaştırıcı yönleriyle ele alırsak çok daha iyi olacak. Yoksa bu sadece bir şov, oyun eğlence asla değildir. Hayatımızı kolaylaştırıcı yönünü özellikle biz çok önemsiyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.