Uzakdoğu’ya gıda ihracatı için Singapur köprüsü

0 36

Türk gıda ihracatçıları, yıllık 12,4 milyar dolar gıda ithalatı yapan Singapur’a adeta çıkarma yaptı. Taze meyve sebzeden dondurulmuş ürünlere, süt ve balık ürünlerinden kuru meyve ve mamullerine kadar çok farkı alanda üretim yapan 15 Türk ihracatçı firma, Singapur ithalat pazarından pay almak için temaslarda bulundu.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilen Singapur Sektörel Ticaret Heyeti Programı 25-28 Kasım tarihleri arasında yapıldı. 3 günlük program çerçevesinde ithalatçı firma temsilcileri ülkenin büyük marketlerini dolaşarak pazarı yakından inceledi.

Türkiye’nin Singapur Büyükelçiliğini ziyaret eden heyet, Singapur Büyükelçisi Murat Lütem ve Ticaret Müşaviri Müge Dağlı Durukan’dan ülke ve pazar ile ilgili bilgi aldı. Heyete destek veren Büyükelçi Lütem, Türkiye ile Singapur arasındaki ticaretin artırılması için her türlü desteğe hazır olduklarını bildirdi. İhracatçı firma temsilcileri heyet kapsamında Singapurlu alıcı firma temsilcileri ile ikili iş görüşmeleri yaptı.

Singapur Gıda Ticaret Heyeti Programına katılan Türkiye Su Ürünleri Sektörü Kurulu Başkanı ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, Türkiye’nin 2018’de Singapur’a 26 milyon dolar gıda ürünleri ihracatı yaptığını ifade ederek pastanın çok daha büyük olduğunu ve Türkiye’nin bu pastadan pay alabileceğini vurguladı.

Singapur’un Türkiye’nin Uzakdoğu’ya gıda ihracatına köprü olabileceğini kaydeden Kızıltan, “Singapur küçük bir ülke olmakla birlikte Uzakdoğuya ihracatın artırılması için bir geçiş ülkesi, tek başına düşünülmemeli. ASEAN üyesi ve ASEAN’ın 2,6 trilyon ticaret hacmi var, 11 ülkeyi kapsıyor. İkili ticaret anlaşmaları ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ülkenin dış ticaret politikasını oluşturuyor. Helal ürüne çok önem veriliyor. Tanıtım faaliyetleri ile Türkiye’nin bilinilirliğini artırarak bu pazarda amacımıza ulaşma yolunda adımlar atabiliriz” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.