Türkiye helal fuarında 50 ülke vitrine çıktı

0 34

“7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo” ve “5. Dünya Helal Zirvesi”, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) iş birliğinde ve Discover Events organizasyonunda düzenlendi.

İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezindeki etkinlik, B2B’ler açısından en verimli dönemlerinden birini yaşadı.

“Tüm Nesiller için Helal: ‘Ailenin ve Gençliğin Önemi”, “Sağlıklı Yaşam İçin Helal’in Önemi”  temalarıyla yapılan iki dev etkinlikte genç start-up’lar yatırımcılara fikirlerini sunma, ulusal ve uluslararası aşçılar da helal kavramına uyan gıdalarla yapılan yemeklerle yarışma olanağı elde etti.

Bu yıl 10 ülkeden 270 aşçının katılımı ile Uluslararası Aşçılar Kupası’nın da gerçekleştiği etkinlikte, farklı kategorilerde ödüller verildi. Yedi bölgeden 40 şehrin mutfağının da tanıtıldığı Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Şampiyonası kapsamında, helal gıda standartlarından oluşan yemekler yapıldı ve yöresel yemekler tanıtıldı.

Organizasyonun düzenleyicisi Discover Events’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Helal Zirvesi Konseyi Başkanı Yunus Ete, geçen yıla oranla bu yılki organizasyonun büyüdüğünü belirtti. Ete, “Bu yıl yüzde 50’nin üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Yurt dışı katılım sayısı fazlalaşırken yurtiçi katılım da aynı şekilde artış gösterdi. 50’nin üzerinde ülke stant pavilyonlarıyla Helal Expo’ya katıldı. 75’in üzerinde ülke delegasyonları ile katılım sağlarken bu yıl Nijerya Dışişleri Bakanı, Filistin Ticaret Bakanı, Senegal Ticaret Bakanı, Somali Tarım Bakanı, Tataristan Ticaret Bakanı gibi yabancı bakanın katılımı yüksek düzeyde gerçekleşti. Tataristan Ticaret Bakanı Taliya Minulina ile iyi niyet anlaşması yaptık. İnşallah bu da hayırlara vesile olur” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.