Filtresi olmayan kapatılacak

0 37

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen madde, “Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nden çıkarıldı.

Komisyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderdiği yasanın termik santrallere filtre takılmasını erteleyen 50. maddesi görüşüldü.

Geri gönderme tezkeresi üzerinde söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, kanunun veto edilmesinin anormal olmadığını söyledi.

Kuşoğlu “Ancak bu sefer ki geri gönderme, TBMM’yi yaralamıştır. Sadece AK Parti için değil hepimiz için sıkıntılı olmuştur” diyerek, “Son anda verilen bir önergeyle bu madde teklife dahil edildi. İrdelenmeden, incelenmeden, görüşülmeden, konuşulmadan, kanun tekliflerine madde eklenmemesi lazım. TBMM’nin itibarıyla ilgili sıkıntılar ortaya çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, hukuki açıdan değerlendirildiğinde veto uygulamasını farklı yerlere çekmenin hiçbir anlamı olmadığını kaydetti.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanın bilgisi dahilinde olmadan bu teklifin gelmeyeceğini belirterek, “Biz düzenlemenin doğru olmadığını söyledik hala da söylüyoruz. 50. madde çıkarılmalı” diye konuştu.

Önergede imzası bulunan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk de, “Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak geri gönderdi. Ancak takdir TBMM’ye aittir. Bu madde hepimizin bildiği gibi bir zaruretten doğmuştu. Çünkü 7,5 yıla yakın süredir bu tedbirler alınmamış. Enerji bir ihtiyaç. Bu ihtiyacın görülmesi için bu santraller çalışmaya devam etmeli ama insan hayatına ve doğaya zarar veriyor. 31 Aralık’tan itibaren yeni bir süre getiriliyordu. Neticede Cumhurbaşkanlığının geri gönderme gerekçesine iştirak ediyorum. Bunu bildiğimiz halde zorunluluktan böyle bir teklif getirdik. Biz Cumhurbaşkanına her şeyi danışıp, her şeyi haberdar etmiyoruz. Bu eşyanın tabiatına aykırı” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan da milletvekillerinin sorularına cevap verdi.

Yürürlükteki kanunla, bu santrallere 31 Aralık 2019 tarihine kadar herhangi bir idari ve para cezası uygulanmadan çalışmalarını sürdürmesine imkan tanındığını belirten Tancan, “Çevre mevzuatına göre para cezası ya da kapatma yaptırım var. Bu santraller, geçici faaliyet belgesi bulunmadığı takdirde, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yapılacak denetimlerde kapatılacak. Bunu Çevre Bakanlığı yapacak” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.