TÜSİAD ODTÜ’de Girişimci Gençlerle Buluştu

0 61

“TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı”nın 2020 dönemi kampüs ziyaretleri kapsamında bu haftaki durağı Ankara’ydı.

Bugüne kadar başta İstanbul olmak üzere Van, Karabük ve Samsun’da farklı kampüslerde girişimci gençlerle buluşan TÜSİAD üyeleri ODTÜ’yü ziyaret etti. Etkinliğin açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masası Başkanı İrem Oral Kayacık ile ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil yaptı.

Kayacık, Türkiye’nin içinden geçtiği girişimcilik dönüşümüne değindi, gençleri 9 Aralık’a kadar devam eden programa başvurmaya çağırdı. Kayacık, “Dünyanın içinden geçtiği girişimcilik dönüşümünde hepimizin geleceğe olan sorumluluğunu artırıyor. Bu sorumlulukla bugünün ve yarının toplumunu değiştiren; yapay zekâ ve dijital teknolojilerin gelişimini iyi okumamız gerekiyor. Yoğun veri akışı ve sosyal medyanın gücü sayesinde dünyanın neresinde olursak olalım, bu gelişmelere an be an hâkim olmak artık mümkün. Bu kuşkusuz ki bizi sürekli sorgulamaya, gözlem yapıp yarını hayal etmeye ve eyleme geçmeye teşvik ediyor. Kısacası hepimizin girişimcilik iştahını kabartıyor. Bu bağlamda 2011 yılından beri Türkiye’nin en kapsamlı erken aşama girişimcilik programı olan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! aracılığıyla genç girişimci adaylarının fark yaratacak fikirlerini hayata geçirmelerine destek vermenin haklı gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Girişimcilik paneline katılan BASF Türk’ün Genel Müdürü Rami Atikoğlu ise şunları söyledi: “BASF olarak 150 yılı aşkın zamandır ayakta kalmamızın arkasında, inovasyona verdiğimiz önem yatıyor. İnovasyonun ise hayata geçmesi için öncelikli şartın “girişimci ruh” olduğuna inanıyoruz. İşte tam da bu yüzden gençlerin merak etmesini, sorgulamasını, deneyerek öğrenmesini istiyoruz. Bu çerçevede çocuklar ve gençler için birçok farklı sosyal sorumluluk projesi hayata geçiriyoruz. Son 4 senedir Bu Gençlikte İŞ Var!’ın ana sponsorluğunu üstlenmemizin altında da bu neden yatıyor. Bu program sayesinde gençlerle bir araya geliyor ve onlardan ilham alıyoruz.”

Girişimcilik Programına 18-30 yaş arası üniversite öğrencileri 2 ila 5 kişilik ekipler halinde iş fikirleri ile başvurabiliyorlar. Buradaki en kilit nokta başvuru yapılan fikrin kapsadığı ürün veya hizmetten ticari kazanç elde etmek amacıyla tüzel kişilik kurmamış olmak, yani şirketleşmemiş olmak. Programa her ekibin bir iş fikriyle, her kişinin de bir ekip ile başvurması bekleniyor. Program katılımcıları bu iş fikirleri üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda belirleniyor. Değerlendirme sırasında iş fikrinin yaratacağı potansiyel etki başta olmak üzere, yenilikçi yaklaşımına ve uygulanabilirliğine bakılıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.