Doğalgaz faturası cebinizi yakmasın

0 43

Kış ayları doğalgaz faturalarını da artıracak. Enerji tasarrufu ile ev ekonomisinde yüzde 50 tasarruf sağlanabileceğini belirten Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Artan doğalgaz fiyatları ile birlikte daha da yükselecek faturalara karşı önlem için en etkili yol enerji tasarrufu. Konutlarda enerji tasarrufunun ilk kuralı ise ısı yalıtımından geçiyor” dedi.

Enerjinin yaklaşık yüzde 37’sinin konut gibi yaşam alanlarında tüketildiği, tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 80’inin ise ısıtma ve soğutma için harcandığı biliniyor. Yükselen doğalgaz fiyatları ile beraber evlerin enerji ihtiyacı bu kış faturaların da ateşini yükseltecek.

VERİMDER araştırma departmanının yaptığı hesaplamalara göre, “ısı yalıtımı uygulayan yapılarda” konut başına yıllık 2 bin TL’ye varan tasarruf sağlamak mümkün.

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Enerji Bakanlığımızın da sadece kamu binaları değil Türkiye’deki tüm konutları enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konusunda uyardığı ve bu konuda önlemler almak amacıyla projeler geliştirdiği bir gerçek. Enerji verimliliğini başta yapılarda olmak üzere hayatın her alanında birincil öncelik olarak belirleyen VERİMDER olarak tüm bireyleri enerji ve ısı tasarrufunda etkin olmaya davet ediyoruz. Ulusal ve uluslararası standartlara uygun kalitede malzeme ve kaliteli işçilik ile yapılacak ısı yalıtımı uygulaması sayesinde, binaların ısıtılması ya da soğutulması için harcanacak enerjide ve enerji için ayrılan bütçede yüzde 35 ile yüzde 50 arasında tasarruf sağlanabilir. Ülkemizde ısıtma için kullanılan yakıt ve elektrik tüketimine bağlı olarak, sera gazı salım miktarının ve çevre kirliliğinin azaltılmasına da yardımcı olunur” dedi.

Prof. Alkin şunları söyledi: “Isı yalıtımı sayesinde dış cephenin sıcaklığı ile iç cephenin sıcaklığı birbirine karışmayacağından, yapıları ısıtmak için kullanılacak enerji miktarı düşer. Dolayısıyla ay sonu gelecek doğalgaz faturalarında da gözle görülür bir düşüş gözlenir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.