Türkkan: Sıra Sudan’ı kalkındırmaya mı geldi?

0 30

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Üreticilerimizi bitirdiğiniz yetmedi, şimdi sıra kendi paramızla Sudan’ı kalkındırmaya mı geldi? Üstüne üstlük kimlere yedireceğiniz belli olmayan at etini ithal ederek. Eskiden İstanbul’a sirklere getirilen arslanlara yedirirlerdi at etini. Şimdi siz kime yedireceksiniz?” sorusunu yöneltti.

Türkkan, hükümetin 2017’de Sudan ile bir anlaşma imzaladığını, buna göre Sudan’dan “at eti” getirileceğini öne sürdü.

Bunun “trajikomik bir anlaşma” olarak değerlendiren Türkkan, “Hükümet, neden olduğu bilinmez ama özel bir ilgisi olduğu Sudan ile tarım alanında çalışma yapmak için uzun zamandır iş birliği içinde” diye konuştu.

Anlaşmanın tekrar Meclis gündemine geldiğini ve Dışişleri Komisyonuna getirildiğini ifade eden Türkkan, şunları kaydetti:

“Sudan’dan satın alınacak tarım ve hayvancılık ürünleri de komisyonda onaylandı. Yapılan anlaşma uyarınca bu ürünlerin hiçbiri için gümrük vergisi de ödenmeyecek. Sudan’dan neler mi ithal edeceğiz? Neler var neler? Büyükbaş hayvanlar, at, eşek, katır… 50 bin büyükbaş, 2 bin küçükbaş canlı hayvan, ayrıca 2 bin ton büyük ve küçükbaş hayvan eti… Anlaşmayla 500 ton at, eşek ve katır eti ile bu hayvanların sakatatları da gümrük vergisi uygulanmadan ithal edilecek. Tereyağı, bal, yumurta, patates, domates, sarımsak… 2 milyon yumurta, 500 ton bal, 3 bin ton turunçgil, 3 bin ton limon. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, üzüm, mısır da var. İktidara sormak istiyorum: Başka ne kaldı? Bu bile ülkemizi tarım ve hayvancılık alanında ne hallere düşürdüğünüzün en somut örneğidir.”

Bu anlaşmayla hem insanların hem de hayvanların sağlığının tehlikeye atıldığını dile getiren Türkkan, “Türkiye’ye sokacağınız bu etlerin denetimini nasıl yapacaksınız veya yapacak mısınız merak ediyoruz. Tarımı ve hayvancılığı bitirdiniz, şimdi milletimizin sağlığını bitirme peşinde misiniz? Umarım bu yanlıştan bir an önce dönersiniz” dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.