Kılıçdaroğlu: Ülkemizin refahını istiyoruz

0 36

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  2020’nin Türkiye açısından ciddi sorunlu bir yıl olmamasını dileyerek, “Biz, kendi ülkemizde huzuru ve refahı istiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz. Farklı düşüncede bile olsak bir masanın etrafında oturup beraber çay içmek, sohbet etmek, fıkra anlatmak istiyoruz” dedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kuruluşunda dile getirdiği, “Cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlandırılması geri dönülemez bir kazanımdır” sözlerine yönelik bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, demokrasiyi savunmanın her siyasetçinin ortak görevi, ortak paydası olması gerektiğini söyledi.

Bütçe konuşmasında sadece AK Parti grubuna hitap ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “AK Parti grubunu, sadece el kaldırıp indirdikleri için sorumlu tuttum. Onun dışında ana sorumlu, ülkeyi yöneten ve saraydır. Ana sorumlu odur. O sarayın bir numaralı sorumlusu da kibir abidesi olan Erdoğan’dır. Gerçekten kibirli. Ben ona zaman zaman firavun da diyorum. Doğrudur, aynı zamanda 21. yüzyılın Türkiye’deki fravunudur” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine 12 Eylül darbesinin ardından getirilen Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi, delege sisteminin, lider sultasının kalkması gerektiğini ve bunların değiştirilmesi için gereken desteği vereceklerini söyledi.

Ön seçimin zorunlu kılınması halinde milletvekillerinin liderlere bağlı olmayacağını, milletin sesini dinleyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Mevcut yapı içinde liderin iradesi vardır, milletvekillerinin iradesi yoktur. Bunun en somut örneğini AK Parti’de görüyoruz. Dolayısıyla bunun değişmesi lazım. Hiç itirazımız yok, getirsinler hemen değiştirelim” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.