Karabıyık’tan kadın cinayeti tepkisi

0 40

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuattaki tüm düzenlemelere karşın Türkiye’de kadın cinayetlerinin önünün alınamadığını, kadınların, hemen her gün erkekler tarafından katledildiğini bildirdi.

Karabıyık, dünyanın ve Türkiye’nin, kadına şiddeti önlemeye ilişkin geldiği noktanın “içler acısı boyutta” olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin de ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin, bu bağlamda oldukça önemli bir belge olduğunu belirten Karabıyık, İstanbul Sözleşmesi’nde kadına şiddetin, “kadınlara karşı bir insan hakları ihlali ve ayrımcılık” olarak tanımlandığını söyledi.

Türkiye’de son 10 yılda kadına şiddet, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzün yüzde 1400 oranında arttığını ileri süren Karabıyık, yalnızca 2019’da 407 kadının, erkekler tarafından öldürüldüğünü, binlerce çocuğun istismar edildiğini vurguladı.

Her geçen gün sayısı artan kadın cinayeti ve kadına şiddet davalarında karşılaşılan durumların da kadına şiddete ilişkin mücadelenin araçları hakkında ipucu verdiğine işaret eden Karabıyık, “En çok başvurulan ceza indirimi gerekçeleri olarak ‘haksız tahrik’ ve ‘mahkemede iyi hal’ gibi bahaneler karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Kadın sivil toplum örgütlerinin yaptığı araştırmaya göre, kadın cinayetlerinde, faillerin yüzde 45’inin tahrik ve iyi hal indirimlerinden faydalandığını anlatan Karabıyık, “Yargıdaki bu eğilim nedeniyle her yıl yüzlerce kadın sözde aile haysiyeti, namus, şeref gibi kavramların arkasına saklanılarak ve örf, adet, gelenek gerekçe gösterilerek eski eşleri veya nişanlıları tarafından katledilmekte, failler de hafifletilmiş cezalarla kurtulmaktadır. Bu durum kadına şiddete ve kadın cinayetlerine adeta davetiye çıkarmaktadır” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.