Hedef yurtdışında 100 bin Türk işgücü istihdamı

0 45

Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde bu yıl da dünya ikincisi olmayı başardı. Türkiye, tüm dünyada referans olarak kabul edilen ENR Dergisi tarafından firmaların bir önceki yıl ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri projelerden elde ettikleri ciro esas alınarak hazırlanan listede, 10 44 firmayla zirvede Çin’in ardındaki yerini korudu.

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından, inşaat sektörünün uluslararası başarısını kutlamak üzere Ankara’da düzenlenen törene, mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sektörün bu onur gününde Türk müteahhitleri tebrik etti.

Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan firmaları tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalara ve ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarına rağmen Türk müteahhitlerinin yakaladığı ivmeyi koruduğunu vurguladı. Türkiye’nin inşaat sektöründeki küresel başarısında katkısı bulunan tüm müteahhitlere tek tek başarı plaketi veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, inşaat sektörünün doğrudan ve dolaylı etkileriyle her dönemde ekonominin en önemli lokomotiflerinden biri olduğunu ifade etti. Oktay, sektörün canlılığı ve ekonomiye yaptığı katkıyla, ülkelerin gelişmesine, büyümesine, refah artışına ve hayat kalitesinin yükselmesine aynı anda katkı sağladığını söyledi.

İnşaat sektörünün küresel büyüklüğünün 2018 yılında 482 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Oktay, “Türk müteahhitlerinin bölgedeki her türlü gelişme ve belirsizliğe rağmen güçlerini halen koruyor olmaları takdire şayandır. Libya’da yaklaşık 35 milyar dolarlık bir projenin tamamlanmış olması ve son aşamada 10 milyar dolarlık proje potansiyeline ulaşmış olmamız ‘Bizim oralarda ne işimiz var?’ diyenlere en güzel cevaptır. Biz gittiğimiz yerlere imar ve inşa için gideriz. Yıkmaya, dökmeye gitmeyiz. Bugün de bölgedeysek, Suriye, Libya, Irak ve dünyanın farklı coğrafyalarındaysak yıkmaya değil yapmaya gidiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Eximbank’ın sermaye artırımı ve yeni enstrümanlarının kıymetli olmasına karşın yetersiz kaldığını anlattı. Yeni çözümler için Eximbank yetkilileri ile birlikte çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Yenigün, ayrıca “Yurtdışında bankalarımız tarafından verilen teminat mektupları ve kontr-garantilerin kabulünde sıkıntılar yaşıyoruz. Sorunun üst düzey ikili temaslarda gündeme alınmasında fayda görüyoruz” dedi.

Gençlerin istihdamı açısından yurtdışında üstlenecekleri projelerde daha çok Türk işçisi istihdam etmeye kararlı olduklarını vurgulayan Mithat Yenigün, şöyle devam etti: “İşçi-işveren uyuşmazlıklarının çözümü sürecinde firmalarımızın maruz kaldıkları haksızlıkları giderecek mevzuat değişikliği ve maliyetleri düşürücü bazı tedbirlerin alınması ile 100 bin Türk işgücü istihdamını hedefliyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.