Plastik poşete zam yok

0 33

Plastik poşetlerin ücretli olarak satılmasına yönelik 1 Ocak 2019’da başlayan uygulamayla birlikte plastik poşet kullanımı 11 ayda yüzde 77 oranında azaldı. Aylık yaklaşık 35 adet olan kişi başı kullanım adedi de 10’a kadar düştü.

2019 yılının Aralık ayı itibarıyla yaklaşık olarak 200 bin ton plastik de kullanılmadı. 1 ton plastiğin üretimi ve geri dönüşüme tabi tutulmaksızın doğrudan doğaya bırakılması ile 41 kilo sera gazı salınımı gerçekleştireceği göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşık 200 bin ton plastiğin kullanımının önlenmesiyle birlikte yaklaşık 8 milyon kilo sera gazı salınımının önüne geçilmiş oldu.

Sürecin aksatılmadan ve uygulamada farklılıklar oluşmasına mahal vermeden yaygınlaştırılarak sürdürülmesini temin etmeyi öncelikleri arasında tutan Bakanlıkça kasım ayında ilgili kamu kurum kuruluşları, sektörde faaliyet gösteren dernek ve federasyon temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Plastik Poşet Komisyonu Toplantısında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin değerlendirmeler yapılmış, 2020 yılında geçerli olacak plastik poşet ücretinin 25 kuruş olarak belirlenmesi kararı alınmıştı.

Bu kapsamda, 2020 yılında da satış noktalarında tüketicilere verilen plastik poşetler için adet başına alınacak ücretin sabit 25 kuruş olarak uygulanması için 31 Aralık 2019 tarihli Bakan oluru ile Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Esasların 10’uncu maddesinin birinci fıkrası olan “2020 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1 Ocak 2020 tarihinden başlayarak 2020 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz” şeklinde değiştirilerek yürürlüğe konuldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.