Hindi etine talep artıyor

0 37

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan, içeriğindeki besin değeri ve minerallerle insan sağlığı üzerinde yararlı olan hindi etine olan talep her yıl artıyor.

2000 yılında kişi başı 0,28 kg olan hindi eti tüketimi geçtiğimiz yıl 0,73 kg’a ulaştı. Bu büyümeye karşın Türkiye’de hindi etinin diğer ülkelere oranla düşük olduğunu ifade eden Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer, sağlıklı beslenme ve et tüketiminde çeşitlilik için hindi etine ağırlık verilmesi gerektiğini bildirdi.

Tuncer, “Hindi etinin tüketimi Türkiye’de son 5 yılda yüzde 17 artış gösterdi. 2017-2018 yıllarında kişi başı hindi eti tüketimi yüzde 29 arttı diyebiliriz. 2000 yılında kişi başı toplam hindi eti tüketimi 0,28 kg iken, 2010 yılında bu sayı 0,42 kg’a, 2018 yılında ise 0,73 kg’a ulaştı” diye konuştu.

Pınar Et olarak 1985 yılından beri gıda sektörüne getirdiği yeniliklerle liderliği devam ettirdiğini vurgulayan Tuncer, “Yüksek protein içeriği ve düşük yağ oranıyla tüketicilerin beğenisine sunduğumuz Pınar Hindi Filetoya olan talep de umut verici. Pınar Hindi Fileto; içeriğindeki düşük yağ ve kolesterol, kaliteli protein, vitamin ve mineral ile Türkiye beyaz et sektörünün yeni ve önemli bir ayağını oluşturacak” dedi.

Hindi etinin yüksek besleyici özellikleriyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine vurgu yapan Tuncer, “Haftada en az iki kere tüketilmesi gereken hindi eti düşük yağ oranıyla kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor. Salatalarda ve akşam yemeklerinde sık sık tüketilebilen sağlıklı bir alternatif oluyor” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.