HDP’li Belediye Başkanına 15 yıl hapis isteniyor

0 35

1 Kasım günü terör soruşturması kapsamında Van’ın Saray ilçesinin HDP’li Belediye Başkanı Caziye Duman’ın da aralarında bulunduğu 15 şüpheli, polis tarafından  yakalanarak gözaltına alınırken Saray ilçesi Belediye Başkanlığı’na da İlçe Kaymakamı Mehmet Halis Aydın belediye başkan vekili olarak göreve getirildi. Caziye Duman’ın PKK/KCK sözde kadın yapılanmasında yer aldığı iddia edilirken Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Van 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilirken iddianamede HDP’li Belediye Başkanı Caziye, Duman ile diğer sanıkların terör örgütü propagandası yapmak ve terör örgütüne üye olmak, kanunsuz gösteri, yürüyüş ve toplantı düzenlemek ve katılmak suçlarından 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede, Kurulduğu ilk günden itibaren terör örgütü PKK/KCK’nın  kadın yapılanmasına ilişkin detaylı bilgiler yer aldı. İddianame de ayrıca çatışmada ölen teröristlerin ailelerinin devlete karşı kin ve düşmanlığa sevk edildiği belirtilirken yakalanan sanıkların barikat ve çukur eylemlerine karşı başlatılan operasyonlar sonrasında düzenlenen basın toplantılarına katılarak terör örgütü PKK’ya destek verdikleri belirtildi.

NOT DEFTERİNDEN İŞE ALIM BİLGİLERİ ÇIKTI

Gözaltına alındıktan sonra Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Duman’ın ele geçirilen not defterinde belediyede işe alımlarla ilgili bilgilerin elde edildiği belirtilen iddianamede, “Belediye Başkanı olarak göreve başladığı dönemde belediye için işçi alımlarında terör örgütünün sözde anayasası kabul edilen KCK sözleşmesine ve ‘değer ailesi’ kriterine göre işe alım yapıp yapmadığının tespiti açısından araştırma yapıldığı ve 1 Nisan 2019 tarihinden sonra işe alınan 12 kişiden 4 kişinin silahlı terör örgütü üyesi olarak destek veren ve haklarında soruşturma açılan kişilerin birinci ve ikinci derece yakıları olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.