Kadavradan organ nakli sonrası üçüncü ölüm

0 37

Eşi tarafından İzmir’in Ödemiş ilçesinde darp edilen bir kadın tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 5 gün geçirdiği yoğun bakım ünitesinde kurtarılamayarak 15 Aralık günü hayatını kaybetmesinin ardından yakınları tarafından organları bağışlanmıştı.

Eşi tarafından darp edilerek hayatını kaybeden kadına ait iki böbrek ve karaciğerinin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yatan hastalardan Arife Aykut ve Münire İnanç’a nakledilmiş ve bu kişiler nakil sonrası hayatını kaybederken organ nakli gerçekleştirilen Ali Uslu da yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. 15 Aralık’ta Ali Uslu’ya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen organ nakli Uslu da yoğun bakım ünitesindeki yaşam savaşını kaybetti. Ali Uslu’nun ölüm nedenini araştırılmak üzere İzmir Adli Tıp morguna kaldırıldı.

Organ nakli sonrası hayatını kaybeden Ali Uslu’nun eşi Meral Uslu “ 15 Aralık günü eşime organ böbrek nakli gerçekleştirildi. Serviste fenalaşarak bilincini kaybetmesi sonucu 28 Aralık’ta yoğun bakım ünitesine alındı. ,Daha sonra kurtarılamayarak hayatını kaybetti.  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 3 hafta içerisinde organ nakli yapılan hastalar arka arkaya hayatlarını kaybettiler. Bu işte bir yanlışlık var. Konu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.

BAŞHEKİMLİKTEN AÇIKLAMA

Organ nakli yapılan üç hastanın hayatını kaybetmesinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Filiz Tekin’in beyin ölümünün 15 Aralık 2019’da gerçekleşmesinin ardından ailesi tarafında organları bağışlandı. Gereken test ve tahliller Sağlık Bakanlığı tarafından onay alınarak en uygun hastalara nakledildi.

Organ nakli gerçekleştirilen üç hastamızın sağlık durumlarının ağırlaşması üzerine yoğun bakım ünitesine alınmıştır. Hastane olarak tüm imkanlarımızı seferber etmemize rağmen hastalarımızı kaybettik. Konu hakkında kesin neticelere ulaşıldığında bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.