7 yaşındaki Sedanur’u katledenler 2 kez müebbet

0 32

Kars’ın Kağızman ilçeisi Paslı köyünde 16 Eylül 1019 tarihinde meydana gelen olayda 9 yaşındaki Sedanur Güzel yabani meyve toplamaya çıkmış ve  geri dönmemişti. Daha sonra Sedanur Güzel’in arama çalışmalarına başlandığında cesedi köyün bir kilometre uzağında üzeri taşlarla örtülü halde bulunmuştu. Olayla ilgili çalışmalara başlayan jandarma ekipleri küçük kızla aynı köyde oturan Ertan Bozkurt, Ahmet Bilen ve Himmet U. tutuklanmıştı. Cinsel istismarda bulunarak öldürüldüğü iddia edilenKüçük Sedanur’un katil zanlıları hakkında Kars Ağır Ceza Mahkemesinde “kasten öldürme”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıldan 48 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Davanın güvenlik gerekçesiyle Yozgat Adliyesinde görülmesi kararlaştırılmıştı.

Küçük Sedanur Güzel’i alıkoyarak cinsel istismarda bulunduktan sonra katleden sanıklar hakkında yapılan yargılama sonrasında tutuklu yargılanan üç sanıktan ikisi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken bir sanığın da beraatine karar verildi.

Sanıkların güvenliği yüzünden Yozgat Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar Ertan Bozkurt (37), Ahmet Bilen (34) ve Himmet U. (47) tutuklu bulundukları Diyarbakır 2 Nolu T Tipi Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Cinsel istismara uğradıktan sonra katledilen Sedanur’un annesi Handan ve babası Abdullah Güzel, duruşmaya Kars Kağızman Ağır Ceza Mahkemesinden SEGBİS ile bağlandı.

Tutuklu sanıkların hepsi kendilerine yapılan suçlamaları kabul etmeyerek mahkeme heyetinden tahliyelerini istedi.

Sanıklar hakkında en ağır şekilde ceza almalasını isteyen Sedanur’un annesi Handan ve babası Abdullah Güzel’in duruşmayı yaşlı gözlerle takip ettikleri gözlerden kaçmadı.

Duruşmaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına davayı takip eden Hukuk Müşaviri Avukat Neslihan Ete de sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya verdiği kısa bir aradan sonra açıkladığı kararda sanıklardan Bilen ve Bozkurt hakkında “nitelikli kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti ayrıca iki sanığa cinsel istismar suçundan 30 yıl, kişiyi hürriyetten yoksun bırakma suçundan da 9 yıl hapis cezası verirken sanık Himmet U’nun beraatine karar vererek tahliye edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.