Usulsüz sağlık kurulu raporu operasyonu

0 59

Bir çok hastaneden usulsüz sağlık kuru raporları alındığının ihbarı üzerine Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri araştırmalara başladı. 2 ay süren araştırmalar neticesinde Antalya’da bulunan bazı hastanelerden bir çok kişiye usulsüz olarak engelli raporu alındığı tespit edildi. Ekipler teknik ve fiziki takipler sonrasında kimliklerini belirledikleri şüphelilere yönelik eş zamanlı bir operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyon sonrasında Denizli, Denizli’nin Acıpayam ilçesi ve Antalya’da ekipler tarafından daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenlenirken operasyon sonucunda bu kişilere raporları aldıran Nevzat Fidan ve Ramazan Solkol ile beraber usulsüz rapor alınan 50 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan usulsüz rapor alan şüphelilerden 15’i ifadeleri alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı. Usulsüz rapor alan şahıslardan 25 kişinin daha önce aldıkları raporların geçersiz olduğu belirlenirken diğer şüpheliler sağlık kontrolünden geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin engel düzeyinin %40  altında olduğu belirlenirken ifadeleri alınan bu şüpheliler de savcılık talimatı ile serbest bırakıldılar..

2 KİŞİ TUTUKLANDI

50 kişiye usulsüz olarak rapor temin ettikleri öne sürülen Ramazan Solkol ve Nevzat Fidan’ın hastane çalışanı oldukları belirlendi. Solkol ve Fidan sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilirken sağlık kurulu raporu için şüphelilerden 5 ila 10 bin lira arasında paralar aldıkları tespit edildi. Solkol ve Fidan usulsüz rapor alacakları şahısların muayeneleri esnasında şeker düzeyin yüksek çıkması için şekerli gıda, tansiyonlarını yüksek çıkarmak istedikleri kişilere tuzlu gıdalar yedirerek rapor almalarını sağladıkları öğrenildi.

ise sevk edildikleri adliyede tutukladı. Solkol ve Fidan’ın sağlık kurulu raporları karşılığında 5 ile 10 bin lira arasında değişen paralar aldığı öğrenildi. İkilinin muayene sırasında şeker düzeyinin yüksek çıkmasını istedikleri kişilere şekerli gıdalar, tansiyonunun yüksek çıkmasını istedikleri kişilere de tuzlu gıdalar yedirdiği ileri sürüldü.

Şüphelilerin usulsüz raporlar sayesinde devleti 1 milyon 569 bin 823 lira zarara uğrattıkları saptanırken aldıkları emekli ve engelli maaşlarının geri alınacağı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.