Libya’da savaşacak Suriyelilere vatandaşlık yok

0 30

Muhalefet tarafından Türkiye ile Libya arasındaki siyasi ilişkiler günden güne kuvvetlenirken ortaya atılan iddia bir anda gündemin değişmesine neden olmuştu. Muhalefetten ortaya atılan iddia Türkiye’de bulunan Suriyelilerin Libya’da 6 ay boyunca savaşması durumunda kendilerine hem Türk vatandaşlığı verilecek aynı zamanda da görev yaptığı süre boyunca kendilerine maaş ödeneceği iddia edildi.

Muhalefetin bu iddiası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na soruldu.

Ahmet Hakan’ın sunduğu ve CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge adlı programa konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu programda sorulan soruları cevaplandırırken Ahmet Hakan’ın muhalefetin son iddiasını gündeme getirerek sorduğu soruya canlı yayında cevap verdi.

SURİYELİLERİN DRAMINI UNUTUYORLAR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Muhalefet tarafından ortaya atılan bu iddialar tamamen gerçek dışı. Muhalefetin maalesef Suriyeliler üzerinden muhalefetin çok yanlış tutumları devam ediyor. Onların yaşadıklarının büyük bir dram olduğunu çabuk unutup hükümete Suriyeliler üzerinden asılsız iddialarda bulunuyorlar.

HİÇBİRİ DOĞRU DEĞİL

Ortaya atılan iddiaların hiç biri gerçeği yansıtmıyor. Kanunlar çerçevesinde Türk vatandaşlığına nasıl geçileceği belli. Bunların haricinde hiçbir şekilde vatandaşlık verilemez. Bir çok milletvekilimiz ve siyasetçimiz hayal ürünü olan iddialara inanması kabul edilir bir şey değil” şeklinde cevap verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca muhalefetin geçtiğimiz dönemlerde de yine Suriyeliler üzerinden bir çok asılsız iddialarla meclise geldiklerini ve kendilerine bu iddialar hakkında iddiaların asılsız olduğunu gösteren belgeler ve bilgiler verildiğinin de altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.