Kuran kursundaki istismar davasında karar çıktı

0 140

İstanbul Ümraniye’de bulunan Fıkıh-Der’e bağlı Kur’an kursunda yatılı kalan 6 çocuğa Kur’an kursu sorumlusu ve yöneticisi Ömer Işıktekin ve eğitmenlerden Hacı Serkan Bektaş tarafından cinsel istismar yapıldığı iddiası ile gözaltına alınmışlar ve daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdi.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  haklarında “çocuğun cinsel istismarı” ve “eziyet” suçlarından dava açılan kurs sorumlusu Ömer Işıktekin ile eğitmenler Hacı Serkan Bektaş ve Tarık Bektaş’ın yargılanmaları devam ederken bugün görülen davada karar çıktı.

Bugün görülen davaya mağdur çocuklar aileleri ile beraber katılırken tutuklu sanıklarda cezaevinden getirilerek hazır bulundular. Mahkemede bulunan tüm mağdurlar sanıklardan şikayetçi olduklarını söylediler.

Sanık avukatları ise yaptıkları savunmalarında son dönemlerde Kuran kurslarında yaşanan bazı olaylardan dolayı toplumda bir ön yargı olduğunu iddia ederek kursun fiziki yapısından dolayı istismar yaşanmasının imkansız olduğunu savundular.

Mahkeme tarafından son savunması sorulan Tarık Bektaş “Böyle bir iftira ile karşınızda bile olmaktan utanıyorum. Çocukluğumdan beri tüm dini vecibelerimi yerine getiririm. Şimdi eğitmenlik yapıyorum. Vereceğiniz olumsuz bir karar sonrası hayatım ve mesleğim sona erecek. Ben aile kurmak istiyorum. Üstüme iftira atılıyor” dedi.

Sanık Hacı Serkan B. ise, “Ben eşcinsel birisi değilim ve yapı olarak kimseyi istismar edecek bir insan değilim, Üniversite mezunu olduğum halde imam olmayı tercih ettim Suçsuzum beraatimi istiyorum” dedi.

Sanık Ömer Işıktekin de yaptığı son savunmasında “Bu iftirayı atanlarla ahirette hesaplaşacağım. Bunların tek derdi cemaati çökertmek diyerek beraatini talep etti.”

Kısa bir aradan sonra mahkeme heyeti verdiği kararında Ömer Işıktekin hakkında 76 yıl 11 ay hapis cezası, Hacı Serkan Bektaş hakkında 37 yıl 6 ay, Tarık Bektaş hakkında da 25 yıl hapis cezası verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.