Deprem bölgesinde bulunan bakanlardan açıklama geldi

0 31

Deprem bölgesinde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ortak bir basın açıklaması yaptılar.

İçişleri Bakanı Soylu yaptığı açıklamada “ Evleri oturulamaz hale gelen vatandaşlara toplam 41 bin lira yardımda bulunacağız” dedi. Açıklamalarına devam eden Soylu “Depremin ilk olduğu andan itibaren deprem bölgesine şu ana kadar 24 milyon TL. yardım geldiğini, evleri yıkılan vatandaşlara 41 bin lira, eşyalarını alabilen vatandaşlarımıza ise 11 bin lira kira yardımı gerçekleşeceğini, orta hasarlı evleri olan vatandaşlara 5 bin lira destek, 27 bin lira da evlerini güçlendirme kredisi verilecek. Ayrıca köyde evleri yıkılan vatandaşlara 11 bin lira yardım ve 5 bin lira da eşya yardımı yapılacak. Deprem sonrası 41 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 45 kişinin de enkazdan kurtarıldığını” açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise yaptığı açıklamada “Havaalanlarında herhangi bir sorun yaşanmadı. Hastanelerimizin tamamı depremzedelerimize hizmetlerini aksatmadan sundu. Arama kurtarma ekipleri TSK kargo uçakları ile malzemeleriyle geldi. Arama kurtarma ekiplerine huzurunuzda bir daha teşekkür ediyorum. Çok kısa bir sürede STK’lar 1000 çadır kurdu. Ayrıca bölgeye 24 bin 402 çadır sevk edilirken çadırlarımızın dağıtımı tamamen yapıldı. Depremzedelere gıda ve erzak yardımları devam ediyor. Bakanlık olarak depremden etkilenen binaların hasar çalışmalarına başladık. Deprem bölgemizde ulaşım, enerji ve iletişim sorunları çok kısa sürede giderildi. Günlük olarak 50 bin kumanyanın dağıtılması organize edildi” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da yaptığı açıklamada “ Depremden enkaz altında kurtarılan vatandaşlarımız arasında durumu ağır olan vatandaşımızın olmaması sevindirici. Depremde 39 kişi enkaz altına kalarak hayatını kaybederken 2 vatandaşımız deprem esnasında kalp krizi geçirerek hayatlarını kaybettiler. Tüm ilçelerimizde mobil sağlık ekiplerimiz hizmet veriyor” diyerek ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.