İstanbul’da mühürlenen ağır hasarlı binalarına geri döndüler

0 50

26 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’un Silivri ilçesinde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yüzlerce bina yetkililer tarafından ağır hasarlı olduğu tespit edilmiş ve boşaltılmıştı. Boşaltılan evlerde yaşayan insanlar otellere ya da yakınlarının yanına taşındıktan sonra evlerine geri dönmek zorunda kaldılar. Evlerinin kapısında mühür bulunmasına rağmen evlerinde kalmaya başlayan 18 aile endişeli bir şekilde hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Deprem sonrasında yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından hiç kimsenin gelmediğinden şikayetçi olan vatandaşlar, korkuyla yaşadıklarını ifade ediyor.

“KORKUYLA YAŞIYORUZ”

Boğaziçi bloklarında oturan bir vatandaş yaptığı açıklamada “ Korkudan çocuklarım eve gelmiyor. Deprem sonrası bizi yerleştirdikleri otelde bir ay kaldıktan sonra başınızın çaresine bakın diyerek çıkardılar. Kiracı olsam nasıl geçinirim. Elazığ depremi sonrası uyku uyuyamaz hale geldik. Kızlarım bana sen alt katta oturuyorsun deprem olsa kaçamazsın evden çık diyor ama ben aylık bir buçuk milyar kira parası veremem ki” dedi.

Apartmanda yaşayan Ati Ozatay ise “ Kimse bizimle ilgilenmiyor. Evlerimize geri döndük aradan 5 ay geçti kimse bize gelip neden mührü açıp eve girdiniz diye dahi sormadı. Bina için deprem tahlili yapmak için bizden 12 bin lira istediler  pazarlıklar sonucu 9 bin liraya yaptırdık da ne oldu? Depremler sonrası korkumuz daha da arttı. Çocuklarımız bile kendilerine deprem çantası hazırlamışlar. Evlerimizin yıkılma kararı çıkması gerektiği halde bir tek rapor dahi hazırlayıp bize evlerinizi yıkıp yenisini yapma izni vermediler. Binamız onarılamayacak kadar hasarlı” diyerek ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.