Uçak kazasındaki son durum!

0 48

Pegasus Hava Yolları’na ait  İzmir-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı dün akşam saatlerinde, Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra duramayarak pistten çıkmıştı. Pistten çıktıktan sonra bir süre sürüklenen uçak daha sonra 40 metre yükseklikten toprak zemine düşmüştü.

Meydana gelen uçak kazası sonrasında Pegasus Havayollarına ait uçak 3 parçaya bölünmüş, olay yerine bir çok sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edilirken talihsiz uçak kazası sonrasında uçakta bulunan 3 yolcunun hayatını kaybettiği 6 mürettebat ve 174 yolcu yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır.

Kaza sonrasında ekipler yaptıkları incelemede uçağa ait kara kutuları bularak emniyet altına alırken kara kutu olarak adlandırılan CDR ve FDR cihazlarında herhangi bir hasar olmadığı belirtilirken kara kutuların incelenmesinin ardından kazaya ait detayların daha net ortaya çıkacağı öğrenildi.

Yaşanan uçak kazasını araştırmak üzere bir komisyon oluşturulduğu ve burada kurulan komisyonla birlikte kazayı araştırmak için  Boeing firması yetkilileriyle beraber ABD’nin  sivil havacılık otoritesi tarafından oluşturulacak bir heyetin Türkiye’ye geleceği öğrenildi.

Gelecek heyetin yapacağı araştırma ve inceleme sonrasında kaza sonrasında 3 parçaya bölünen uçakta imalat hatası olup olmadığını araştıracağı belirtildi. Türkiye’ye gelecek heyetin yaptığı çalışmalar sonrasında kazaya ait ilk ön raporun 1 ay içinde hazırlanacağı öğrenildi.

Kaza sonrasında üç parçaya bölünen uçağın enkaz kaldırma çalışmaları için yapılacak incelemelerin bitmesinin ardından vinç ve iş makinaları yardımıyla kaldırılacağı belirtildi. Öte yandan kaza sonrasında geçici olarak kapatılan Sabiha Gökçen Havalimanı bugün sabaha karşı 04:00 sularında tekrar hizmete girerek havalimanında yaşanan yoğunluk sona erdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.