AKP’li belediye iştirak şirketinde yolsuzluk

0 26

31 Mart 2019′ tarihinde yapılan yerel seçimlerde Akyazı Belediye Başkanlığı’nı kazanan AKP adayı Bilal Soykan, göreve geldikten sonra yaptığı açıklamada belediye olarak toplam borçlarının 65 milyon lira borcu olduğunu açıklamıştı.

Akyazı Belediye Başkanlığı tarafından bağımsız denetim uzmanlarını çağırarak belediye iştiraki olan Ak Belde A.Ş. hesaplarını kontrol ettirmek istediklerinde denetim uzmanları Ak Belde A.Ş. kasasında olması gereken 3 milyon 900 bin liranın olmadığını tespit etmiş ayrıca bu eksik rakamın nereye harcandığı konusunda ise bir evrak bulunamadığını açıklamıştı.

Yerel seçimlerin hemen ardından bazı firmalara Ak Belde A.Ş’ye hacizler göndererek belediyenin mal varlıkları üzerine haciz konulmuştu. Bu gelişmeler sonrasında bakanlık müfettişleri Ak Belde A.Ş’nin hesaplarını inceleme altına alınmasına rağmen bugüne kadar yapılan soruşturmanın hala sonuçlanmadığı öğrenildi.

2019 yılının Ağustosa ayında başlatılan incelemelerde müfettişler eski Belediye Başkanı Hasan Akçan, eski Şirket Müdürü Nail Kahveci ve o dönem Ak Belde’de çalışanları ve Ak Belde A.Ş. ile çalışan  müteahhit firma temsilcilerini çağırarak bilgisine başvurmasına rağmen Ak Belde A.Ş. kasasında olması gereken 3 milyon 900 bin liranın nereye harcandığı tespit edilemedi.

Oyların %72’sini alarak 31 Mart yerel seçimlerinde Akyazı Belediye başkanlığına seçilen Bilal Soykan borçlar yüzünden çalışamaz hale gelmiş ve belediyeye ait araçlar müteahhit firmalar tarafından haczedilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.