Bir öğretmenin azmi

0 217

Sakine Çakır 8 kardeşin en büyüğü olarak Gaziantep’in Nizip ilçesinde dünyaya geldikten sonra ailesinin Karkamış ilçesine taşınması sonucu ilkokul üçüncü sınıftan ayrılmak zorunda kalmış ve daha henüz 16 yaşında iken ailesinin yönlendirmesi sonucu kuzeniyle evlendirildi.

Evlendikten bir yıl sonra daha 17 yaşında iken bir kız çocuğu dünyaya getiren Sakine Çakır eşinin kendisine destek olması sonucu dışarıdan önce ilkokulu, ardından ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra kızıyla birlikte girdiği üniversite sınavını kazanarak üniversitede okul öncesi öğretmenliği okuduktan sonra anaokulu öğretmenliğine hak kazandı. 6 yıl boyunca Nizip ilçesinde anaokulu öğretmenliği yapan Çakır 3 yıl önce de Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) 80 puan alarak, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anaokulu’na atandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, halen burada görev yapan Sakine Çakır’ı telefonla arayarak kendisini azminden ve başarısından dolayı tebrik etti.

Konu hakkında açıklama yapan Sakine Çakır, “Tayinim Silopi’ye çıkınca ailem gitmemi istemedi ama direnmem sonrasında “Nasılsa orada başaramaz sıkılır geri döner” diyerek izin verdiler. Ama burada üç yıldır görevimi yapmaya devam ediyorum. Öğrencilerime bugüne kadar hep rol modeli oldum. Eğitim açısından onlarla yakınlık kurarak onlara bir şeyler katmaya çalıştım. Okumanın yaşı ve cinsiyeti yoktur” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.