Koronavirüs salgını sonrası taksicilerden “işler azaldı” eylemi

0 154

Ülkemizde kısa bir süre önce başlayan koronavirüs salgını tehlikesi sonrası bir çok işyeri kepenk kapatırken taksiciler bugün eylem yaptılar.

Beylikdüzü ve Esenyurt’ta çalışan bir çok taksici bir araya gelerek koronavirüs yüzünden dolayı son günlerde işlerindeki düşüş yüzünden sorun yaşadıklarını dile getirerek taksi kira ücretlerinin düşürülmelerini talep etti.

Beylikdüzü Pazar alanına konvoy halinde gelen taksiciler Pazar alanında kısa bir tur attıktan sonra eylemlerini gerçekleştirirken bu eyleme yaklaşık 200 taksici katıldı.

Pazar alanında bir araya gelen tüm taksicilerin koronavirüs yüzünden birer metre aralıklarla bir arada durmamaları konusunda devamlı uyarılar yapılırken basın mensuplarına açıklama yapan taksi sürücüleri koronavirüs salgını yüzünden halkın dışarı çıkmadığını ve bu yüzden işlerinde yaşadıkları büyük düşüş yüzünden taksi kiralarını ödeyemediklerini dile getirdiler.

Pazar alanında açıklama yapan bir taksi sürücüsü “Taksi plakaları için aylık 9 bin lira kira veriyoruz. Kendimiz ve çalışan şoförler kendi sigortalarını yatırıyor. Bir çok taksici arkadaş daha fazla iş için 3 durakta birden çalışıyor. Duraklara günlük toplam 75 lira para ödüyor. Patronlarda günlük 500 lira para istiyor bu paranın  350 lirası plaka sahibine gidiyor. Ortada bir para varsa herkes kazansın ama bir sıkıntı varsa herkes bu sıkıntıyı yaşasın. Tüm dünyada bunun örnekleri var” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.