Sağlık Bakanı Koca’dan son açıklamalar

0 36

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarının satırbaşları

Ülkemizde dün 20 bin 345 test ve 1236 kişide tanı tespit edilirken 30 hastamız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden hastalarımız ileri yaşlardaki kişilerdi. İleri yaşlardaki insanların koronavirüsten etkilenmemeleri konusunda sorumlular bizleriz. Bizim onların tecrübelerine ihtiyacımız var.. Büyüklerimiz de bizleri dinleyerek dışarı çıkmamalı ve uyarılarımıza kulak vermeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımıza her gün gerçek bilgileri veriyoruz. Sosyal medya üzerinden felaket tellallığı yapanlara artık toplum olarak prim vermiyoruz.  Sağlık Bakanlığı kadromuza 32 bin yeni personel alımı gerçekleştiriyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın ve Maliye Bakanımızın gösterdiği hassasiyete teşekkür ediyoruz. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde tavan oranı %100 olacaktır.

Hastanelerimizin tamamında yeterli miktarda tüm malzemeler sağlanmıştır ve sağlanmaya da devam ediliyor. Ülkemizde üretilen maskeler artık ihtiyacımız varken yurt dışına satılmayacaktır. Salgının başlangıcı sonrası en çok ihtiyacı hissedilen şeyin solunum makinaları olduğunun tüm dünyada gözlemlenmesinin ardından yerli solunum makinalarının yapılması için birçok firma ile anlaştık. Hem kendi ihtiyacımızı böylelikle karşılamış olacağız hem gerektiği takdirde ihtiyacı olan ülkelere vereceğiz.

Çin’den parası ödenerek 50 bin hızlı tarama kiti sabah saatlerinde ülkemize getirildi. Perşembe günü 300 bin tane daha gelecek.

Ayrıca Çin’de test edilmiş ve başarı sağlanmış özel bir ilaç sayesinde yoğun bakım hastalarında kullanımında 11 günden 4 güne kadar düşürdüğüne dair bilgilerin olduğunu bildiğimiz ilacı bu sabah yeterli sayıda Çin’den getirmiş olduk.

Aşı çalışmaları için birçok üniversite ile görüşmeler yapıldığı ve bu üniversitelerde aşının yapılması için her türlü desteği vereceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.