Af yasası meclise geliyor

0 35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son düzenlemelerin ve uyarıların yapıldığı Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan infaz düzenlemesi, son şeklini alarak AK Parti ve MHP gruplarının ortaklaşa hazırladığı infaz ceza indirimine ait kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

HANGİ SUÇLAR KAPSAM DIŞINDA KALDI?

AK Parti ve MHP tarafından yapılan düzenlemelerle son şeklini alan ceza indirimine ait düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan “ Ceza indiriminde baz olarak toplum vicdanını etkileyen kadına karşı şiddet, cinsel suçlar, kasten adam öldürme ve terör suçları kapsam dışında tutulmuştur” dedi.

70 MADDELİK KANUN TEKLİFİ

Düzenlemenin detaylarına ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan,, şunları söyledi:

“Büyük bir titizlikle hazırladığımı infaz düzenlemesinde çalışmalarımızı tamamlayarak son düzenlemenin ardından Cumhurbaşkanımızın da onayıyla infaz düzenlemesini Meclis Başkanlığı’na sevk ettik. Ceza infaz yasası düzenlemesi yapılırken mecliste bulunan tüm siyasi partilere ziyaretler yaparak bu partilerimizin teklif ve önerilerini de göz önüne aldık. Teklif hazırlanırken infaz kanununun temel prensiplerini göz önüne alarak 11 farklı kanunda değişikliğe giderek 70 maddelik kanun teklifimizi hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na sevk ettik.

 

Ceza infaz kanununa 30 Mart 2020 tarihinden önce suçlar kapsam altına girecek. İnfaz ceza düzenlemesinde kalıcı infaz oranı ½ olarak düzenlenmiştir. Halk arasında yaptığı yanına kar kaldı algısını ortadan kaldırmayı hedef aldık dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.