Bayramı zehir edeceklerdi

0 41

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri terör örgütü PKK’ya yönelik yaptıkları istihbarat çalışmaları sonrasında Ramazan Bayramı’nda yürüten koronavirüs tedbirleri kapsamında artırılan polis ve jandarma kontrol noktalarına bombalı saldırı düzenleneceği bilgisiyle harekete geçti. Ekipler tarafından yapılan teknik ve fiziki takip sonrasında saldırılarda kullanılacak patlayıcıları hazırlayan teröristlerin Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde, patlayıcıların da Yeniköy Asri Mezarlığı’nda olduğunu belirledi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri tespit edilen adrese bir operasyon düzenlerken Yeniköy Asri Mezarlığı’nda da dedektörler ve iz takip köpekleri ile arama yaparken toprağa gömülü olarak 167 gramlık el yapımı bomba, 4 el bombası, metal silindir kutuda telefonla kumanda edilen 4 kiloluk PETN plastik patlayıcı, metal ve mıknatıslı kapta 382 gram zaman ayarlı, parça ve basınç etkili araç altına yerleştirilmek üzere hazırlanan el yapımı bomba ve düzenek, konserve kutusu içerisine hazırlanmış, zaman ayarlı, bomba yapımında kullanılan malzemeler ve örgütsel materyaller ile çok sayıda dijital doküman ele geçirildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri ayrıca Dicle ilçesinde düzenledikleri operasyonda R.E., K.A., Z.A. A.Y, E..Y. ve S.Y adlı şüphelileri gözaltına alarak sorgularına başlandı.

Yeni Asrı Mezarlığı’nda ele geçirilen bombaların üzerinde bunların üzerlerinde nasıl patlatılacağına dair kullanma kılavuzlarının yazılı olduğu tespit edildi. Bir aracın altına yerleştirilen mıknatıslı bombanın üzerinde “Önce düğme açılacak, kablo uçları kontrol edilirken dilinde herhangi bir yanma olursa kabloyu birbirine bağlama. Dilinde yanma olmazsa kabloyu bağla ve hemen aracın yanından uzaklaş. Bomba 15 dakika sonra patlar” yazılı notu olduğu belirlendi.

Terör örgütü PKK’ya büyük bir darbe vuran operasyon sonucu bayramda yaşanacak olası saldırılar önlenmiş olduğu vurgulandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.