Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı

0 42

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme sürecinde alınan yeni kararları şu ifadelerle açıkladı:

Daha önce saat 22:00’de kapatma zorunluluğu bulunan lokanta, kafe ve kıraathane kapanış saatleri 24.00’de uzatılırken gösteri merkezleri, tiyatrolar ve sinemalar 1 Temmuz tarihinden itibaren hizmete açılacak. Daha önce haftada bir gün sokağa çıkma izinleri olan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız artık saat 10:00 ila 20:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecekler.

18 yaş altına kısıtlama kaldırılırken mili parklar gibi ücrete tabi tüm parklar 65 yaş ve üstü ile 18 yaş altına ücretsiz olacaklar. Nikah salonlarında 15 Haziran’dan itibaren nikahlar kıyılmaya başlanırken 1 Temmuz tarihinden itibaren de düğün salonları gerekli kuralları yerine getirdikleri takdirde hizmete açılacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca salgın döneminde Avrupa ile kıyaslama yapıldığında daha az can kaybı yaşandığını ve ekonomik sıkıntılarla atlatıldığını ifade ederek salgın sonrasında solunum cihazından maske üretimine kadar tüm imkanları seferber ettiklerini, pandemi sürecinde dahi hizmete açtıkları hastanelerin yatak ve yoğun bakım ünite kapasitelerinin sayısının Avrupa ülkelerinin toplam kapasiteleri ile yarışacak kadar yüksek oranda olduğunu açıkladı.

Açıklamalarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Zaman zaman istemediğimiz görüntülerle karşılaşıyor olsak da tedbirleri sıkı tutmak zorundayız. Avrupa’da salgını en az kayıpla karşılayan ülke olduk. Bu süreçte 5,5 milyon aileye karşılıksız destekte bulunurken esnaf ve işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşıladık  ve SGK ile vergi borçlarını erteledik. İlk günden itibaren esnafımızın, vatandaşımızın yanında olmaya çalıştık ve olmaya devam edeceğiz.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.