Müdür, memurenin kalçasına dokununca Yargıtay “Babacan tavır” dedi

0 37

İddialara göre Bursa’da meydana gelen olayda bir kamu kurumunun müdürü odasına çağırdığı bayan memura, “Maşallah, çok güzelsin, fıstık gibisin” diyerek kalçasını elledi.  Müdürünün bu tavrı karşısında genç memur gözyaşlarına boğularak durumu arkadaşlarına anlattıktan sonra müdüründen şikayetçi olarak konuyu yargıya taşıdı.

Müdürü tarafından tacize uğradığını iddia eden memur hanım dava açtı. Basit cinsel saldırı suçundan kamu kuruluşu müdürü yargılama sonrasında Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından mahkumiyet cezasına çarptırıldı. Mahkemenin verdiği kararı kamu müdürü temyiz etti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği mahkumiyet kararını bozarak müdürün tavrının babacan bir tavırla sergilemiş olduğunu, mahkemenin müdürün bu eyleminin babacan bir tavırla sergileyip sergilemediğini yeterince araştırılmadığına dikkati çekerek verdiği kararda şöyle denildi;

Tarafsız tanık K’nın verdiği ifadesinde sanığın bu eylemi babacan bir tavırla sergilediği ifade edilmiştir. Diğer sanıkların beyanları dikkate alındığında mağdurenin kalçasına dokunulması eyleminin cinsel amaçla yaptığı hususuna şüphede kalınmasına rağmen mahkemenin verdiği mahkumiyet kararı kanuna aykırıdır. Sanık avukatının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına oy çokluğu ile karar verildi.”

Yargıtay’ın verdiği bu karar sonrasında kamu kurumunda çalışan memur kadının avukatı yaptığı açıklamada karara itiraz edeceklerini, olayın yaşandığı tarihten itibaren yargı süresi boyunca müvekkilinin zor durumlar yaşadığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.