Salih Müslüm’ün yeğeni adli kontrolle serbest bırakıldı

0 41

15 Temmuz günü öğle saatlerinde polislerin ikna çalışmaları sonucu terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD/YPG’nin elebaşlarından ve terörden arananlar listesinde ‘kırmızı’ kategoride yer alan Salih Müslüm’ün yeğeni ‘Viyan Şervan’ kod adlı Dalya Mahmut Müslüm, Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü’ne teslim oldu. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne kendi isteğiyle teslim olan Dalya Mahmut Müslüm, burada verdiği ilk ifadesinde, bölücü terör örgütü PKK/KCK-PYD/YPG’nin sözde sözcüsü Salih Müslüm’ün öz yeğeni olduğunu, Suriye’de faaliyet gösteren ve kırmızı kategoride aranan ‘Esma Samur’ kod adlı terörist Gülten Altaş’ın yakın korumalığını yaptığını belirtti.

Dalya Mahmut Müslüm ayrıca ifadesinde Mahmut Müslüm’ün babası Mahmut Müslüm’ün de Aynelarab’da (Kobani) PYD/YPG içinde faaliyet yürüttüğü öğrenildi.

Öğrenilen bilgilere göre Dalya Mahmut Müslüm’ün hamile olduğu ve kendisi teslim olduktan sonra eşinin de kendi isteği ile teslim olduğu öğrenilirken çiftin 2013 yılından beridir Suriye’de yaşadıkları ve PYD/YPG örgütünün örgütün Avrupa’daki bağlantılarını, uzantılarını, örgüte yapılan mali ve maddi yardımların kimden geldiğini, ayrıca kamplarda yaşananlar konusunda bilgiler verdiği öğrenildi.

Emniyette işlemleri tamamlanan Dalya Mahmut Müslüm, bu sabah adliyeye sevk edildi.  Dalya Mahmut Müslüm’ün teslim olduktan sonra 12 gün boyunca sorgusunun yapıldığı ve daha sonra da yoğun güvenlik önlemleri altında Mersin Adliyesi’ne getirilen Dalya Mahmut Müslüm, savcılıkta ifade verdi.

Bugün adliyeye sevk edilen Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü tarafından ikna edilerek teslim olan Dalya Mahmut Müslüm burada savcılık ifadesi sonrası çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.