Covid-19 için yerli aşı müjdesi

0 57

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Muğla’nın Köyçeğiz ilçesine bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldi ve burada bulunduğu restoranda basın mensuplarına bir dizi açıklamalarda bulunurken salgının ciddiyetinden ve küresel olduğunu belirterek en önemli gündemlerinin kalıcı ilaç ve aşı çalışması olduğunu belirtti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunana TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal “ Dünyayı kısa bir süre içinde etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrasında Covid-19 Türkiye Platformu’nu kurduklarını ve kısa bir süre içerisinde 8’i aşı, 10’u ilaç olmak üzere 18 projenin startını hemen verdiklerini belirterek kurdukları platformda üniversiteleri, özel sektörün ve kamu araştırma merkezinden oluşturdukları ve 49 kurumun ilaç bulmak üzere çalışmalara başladıklarını ve bunun için 400 kişilik bir ekibin çalışmalara devam ettiğini belirtti.

Açıklamalarında devam eden Prof. Dr. Mandal “Çalışmalarımızda hammaddeden başlayarak geliştirdiğimiz sentez yöntemiyle ilaç için gerekli etken madde üretimin gerçekleştirdiklerini Artık ülke olarak etken madde satın alan ülke konumundan üreten bir ülke konumuna gelmeyi başardık. Şu ana kadar 8 farklı aşı çalışması 24 saat aralıksız devam ediyor. Hazırladığımız aşıların hayvanlar üzerinde deneme yapılacak aşamaya geldi ve daha sonra da insanlar üzerinde denemeler yapmaya başlayacağız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.