Karabük’te iki köy karantina altına alındı

0 63

Birden fazla yeni Covid-19 vakası tespit edilen Karabük’ün Yenice ilçesine bağlı Yamaç Köyü karantina altına alındı. 7 kişide Covid-19 vakası tespit edilen Karabük’ün Yenice ilçesi Yamaç köyünde bir gün içerisinde birden fazla vaka çıkması üzerine ve bu kişilerin daha çok insanlara temas ettiğinin belirlenmesi üzerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 587 kişinin 14 gün boyunca karantina altına alınmasına karar verildi.

Karantina kararının ardından konuyla alakalı olarak Karabük Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yenice ilçesine bağlı Yamaç Köyü’nde birden fazla Kovid-19 pozitif vakaların olması ve temaslı sayısının fazlalığı sebebiyle bahsi geçen temaslıların hastalığı yayma potansiyelinin yüksek olmasından ötürü toplum sağlığının korunması amacıyla 08.08.2020 tarihi itibariyle 22.08.2020 tarihi saat 24.00’e kadar 14 gün süre ile köye giriş çıkışların izne bağlı olmak kaydıyla karantina alınmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Kurban Bayramı ve sonrasında Karabük’ün Yenice ilçesinde iki köy karantinaya alınmış olurken Yamaç köyünde Covid-19 salgınına Tekirdağ’dan köye bir düğün için gelen bir vatandaş tarafından bulaştığı öğrenilirken Yamaç köyüne yakın köylerde ve düğüne katılan vatandaşların endişeli bekleyişleri devam ediyor.

Yamaç köyü muhtarı ise yaptığı açıklamada “Kurban Bayramı’na kadar köyümüzde en ufak bir sorun yaşanmazken bayramda yapılan bir düğün sonrası köyümüzden 7 kişide Covid-19 belirtileri göstermesi üzerine yapılan testler sonrasında Covid-19 teşhisi konulmasının ardından köyümüz karantina altına alındı. Umarız bu komşularımız da bu hastalığı atlatırlar” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.