İstanbul’daki otobüs kazasının soruşturması devam ediyor

0 77

Karabük’ten İstanbul’a seyir halinde iken üst geçit duvarına çarparak 5 kişinin ölümüne ve 25 kişinin yaralanmasına neden olan kaza için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma dosyasında kazaya neden olan şoförün kural ihlali yaptığı, takometrenin şoför adına kayıtlı olmadığı, seyir halinde iken yolcuların da  şoförün bir kaç kez şerit değiştirmesi üzerine onu, “Uykusuz ya da yorgunsan otobüsü durdur, dinlen” diye uyardıkları ortaya çıktı.

Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı soruşturma dosyasında araçtan alınan takograftan 3 adet takograf kağıdı çıktığı, birinin boş olduğu, ikincisinde otobüsü kullanan şoför Doğan Duygulu’nun adının yazıldığı, üçüncüsünde ise Kenan Olgun ismine düzenlendiği tespit edildi.

Kaza sonrası tutulan tespit tutanağında otobüs şoförü Doğan Duygulu’nun asli kusurlu olduğu belirtildi. Kaza esnasında otobüsün yoldan çıktığı ve sağ ön, sağ yan kısımlarıyla beton su kanalına çarptıktan sonra yeşil alanda 100 metre kadar yoluna devam ederek köprü ayağına çarpması sonucu durduğu ve kaza esnasında kaza mahallinde hiçbir fren izinin bulunmadığının tespit edildiği belirtildi.

Soruşturma raporunda ayrıca yolculardan alınan ifadelere yer verilirken bir yolcunun otobüsü Safranbolu Otogarından kaza yerine kadar yol boyunca aynı şoförün kullandığını, otobüsün Kaynaşlı Tesisleri’nde 03.15’de mola verdiğini ve mola sonrası birkaç kez yolda zikzaklar çizmesi üzerine şoförün yolcular tarafından uyarıldığı belirtilirken bazı yolcuların da alınan ifadelerinde otobüs şoförünün yorgun gözüktüğünü ifade ettikleri öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.