PKK’ya büyük bir darbe daha

0 40

PKK’nın ilk silahlı eylemini gerçekleştirdiği 15 Ağustos’un yıl dönümü için MİT’in yaptığı istihbarat çalışmaları sonrasında farklı PKK hücresinin Türkiye’de sansasyonel eylemler planladığı bilgisine ulaştı. Düzenlenecek bu eylemlerin talimatını PKK’nın önde gelen isimlerinden biri olan Murat Karayılan’ın bizzat verdiği istihbaratı sonucu MİT sahadaki teröristleri yakın takibe alırken PKK’nın sözde Hakurk sorumlusu ‘Agit Garzan’ kod Murat Kalko’nun Türkiye’de eylem gerçekleştirmek amacıyla komutası altındaki silahlı grupları harekete geçirmek üzere hazırlandığı öğrenildi. 11 Ağustos günü MİT tarafından operasyon kapsamında terörist Kalko’na yönelik çalışma başlatıldı ve sorumlusu olduğu Hakurk alanında etkisiz hale getirildi.

Kırmızı listede yer alan ve örgüte 1993 yılında katılan terörist Kalko’nun bir çok silahlı saldırı ile öldürme olayının faili olduğu ve Murat Karayalçın’ın en çok güvendiği teröristler arasında olduğu ve bundan dolayı kendisini özel olarak Hakurk sorumluluğuna getirildiği öğrenildi.

Eylem hazırlığındaki ve eyleme hem lojistik hem taktik olarak destek verecekleri tespit edilen iki PKK hücresi için 13 ve 14 Ağustos tarihinde düzenlenen iki farklı operasyonla 6 üst düzey PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirilirken daha önce teslim olan bazı teröristlerin MİT’in son dönemdeki başarılı operasyonları sonrasında bir çok teröristin örgütten kaçtığı bazılarının da teslim olduğu öğrenildi. Yapılan operasyonlar sonrasında PKK üst düzey yöneticilerinin örgüt üyeleri üzerindeki etkilerinin zayıfladığı bilgisine ulaşıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.