Giresun’da yaşanan sel 7 can aldı

0 30

Önceki akşam yağan şiddetli yağış sonrasında Giresun’ merkez olmak üzere 7 ilçede sel ve heyelan meydana geldi. Yağan yağmurun gece boyu şiddetini artırması sonrasında Dereli ilçesi, adeta bir nehre dönüşürken Aksu deresine park halindeki araçlar, sel sularına kapılarak sürüklenirken Giresun- Dereli- Sivas yolu ulaşıma kapandı.

Yapılan ilk açıklamalarda sel felaketi sonrası 7 vatandaşımız hayatlarını kaybederken halen 9 kişinin kayıp olduğu ve bu kişilerin arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Yaşanan sel felaketi sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Giresun’un Dereli ilçesinde incelemelerini sürdürürken “vatandaşlarımızı dinliyor ve taleplerini alıyoruz. Bu bölgede bölge halkının ilk isteği çizme oldu. Maske dağıtımlarımız devam ediyor. Arama çalışmalarımız devam ediyor. Yağış sonrasında Tirebolu- Doğankent yolunda menfezin çökmesi sonucu dereye 5’i jandarma ve 1 iş makinesi operatörü düşerek kayboldu. Askerlerimizden 2 tanesinin ve iş makinası operatörümüzün cansız bedenlerine ulaşıldı.” dedi.

Sel felaketinin vurduğu Dereli’de geceyi halk tedirgin bir şekilde geçirirken bölgede afetin yaralarının sarılması için arama kurtarma çalışmalarına AFAD, AKUT ve UMKE ekiplerinin yanı sıra özel dalgıç timleri de eşlik ediyor. Ayrıca bölgede kayıp vatandaşların ve askerlerin aranması için JAK timlerinin yer aldığı ekipler bölgede aramalarına devam edecekleri öğrenildi.

Bölgede yaşayan vatandaşlar bugüne kadar bu kadar şiddetli bir yağış görmediklerini yağan yağmurlardan dolayı evlerini terk ettiklerini yağmurun şiddetini biraz daha arttırmış olması durumunda bir çok binanın yıkılabileceğini ifade ettiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.