İçişleri Bakanlığı Covid-19 kapsamında denetimleri arttırma kararı aldı

0 31

Son günlerde hızla artan Covid-19 vakalarının ardından İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri” konulu genelge gönderdi. 81 il valiliğine gönderilen genelgede daha önce salgın nedeniyle kapatılan gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulüplerinin belediye faaliyet alanlarını değiştirdiklerini göstererek yeniden ruhsat alarak eski faaliyetlerine devam ettiklerinin tespit edildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından pandemi döneminden itibaren kapatılan, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin kafe, restoran, lokanta ve benzeri olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılması gerektiği belirtildi.

15 Mart tarihinden itibaren valiler ve kaymakamlar tarafından geçici olarak kapatılan gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulüpleri eski ruhsatlarını iptal ederek farklı bir faaliyet alanında yeni ruhsat çıkaran tüm işyerlerinin listeleri belediyelerden ve il özel idarelerinden alınacak.

Eski ruhsatlarını değiştirerek yeni ruhsat alan bir çok işyeri eski işlerine kaldıkları yerden devam ederken kuralları ihlal etmelerinden dolayı bu işletmeler hakkında İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3’üncü maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılacak ve bu işyerleri hemen kapatılacak. Bu kurallara riayet etmeyen veya ihlal eden tüm işyerleri için Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.