Kanada İHA teknolojisinde Türkiye’ye ambargo konulmasını istedi

0 56

Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ bölgesinde yapılan saldırılar sonrasında Azerbaycanlı sivillerin hayatını kaybetmesiyle başlayan Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda ağır kayıplar veren Ermenistan bu kez de dünyada kendisine destek bulmak için çalışamalara başladı.

Çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından kullanılan  İnsansız Hava Araçları (İHA) büyük rol oynuyor. Türk İHA’ları tarafından yapılan operasyonlar sonrasında Ermenistan büyük bir panik yaşarken Kanada’nın devlet radyosu ve televizyonu CBC’nin aktardığına göre, Kanada’daki Ermeni toplumu, Türkiye’ye askeri drone teknolojisi ihracatının yasaklanmasını istedi.

Haberde bir çok gözlemcinin yaptıkları açıklamalara yer verilirken İHA’lardaki teknolojinin Kanada’ya ait olduğu ve bunun Ermenistan ordusuna karşı kullanıldığını belirterek hazırlanan haberde Türkiye’nin Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde kullanılmasını sağladığı İHA’ların bölgede Ermenistan’a büyük kayıplar vermesine neden olduğunu ve Kanada hükümetinin bu konuda Türkiye’ye gelişmiş Kanada drone teknolojisinin ihracatını yasaklamaya çağrısı yapılması istendi.

Konu hakkında Kanada hükümetinden destek isteyen Kanada Ermeni Milli Komitesi Direktörü Sevag Belian, Başbakan Justin Trudeau hükümetini “Kanada’nın Türkiye’ye yaptığı tüm askeri yardımı derhal durdurmaya” çağırdı.

Kanada hükümeti Hocalı katliamı sonrasında halen Azerbaycanlı sivillerin katledilmesine seyirci kalırken Kanada Ermeni Milli Komitesi Başkanı ısrarla Azerbaycan hükümetinin kınanması çağrısını yaptı.

Yapılan çağrıda ayrıca Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan saldırıların Azerbaycan ve Türk hükümetleri tarafından daha önceden planlanmış bir işbirliği olduğu iddia edilirken Azerbaycan’ın sert bir şekilde kınanması talep edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.