ABD Ortodoks kilisesi Türkiye’yi BM’ye şikayet etti

0 33

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Ayasofya’yı cami olarak ibadete açmasını ABD Rum Ortodoks Kilisesi, hala hazmedebilmiş değil…

Amerika Rum Ortodoks Kilisesi, bir dilekçe ile Birleşmiş Milletler’e (BM) müracaat ederek Türkiye’ye Ayasofya’nın tekrar kilise ve müze olarak kullanılması için Türkiye’ye BM, UNESCO ve üye devletlerden baskı yapılmasını istedi.

Amerika Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluktan yapılan açıklamada, “Türkiye’ye Ayasofya’nın tekrar eski haline döndürülmesi konusunda Birleşmiş Milletler, UNESCO ve üye devletlerinden baskı yapılmasını dünya mirası olan sit alanlarının camiye dönüştürme kararından dönmesine motive edeceğini umuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Amerika Başpiskoposu Elpidophoros, AP haber ajansına yaptığı açıklamada “15 yüzyıl önce Ayasofya kilise olarak inşa edildi. Osmanlı İmparatorluğu tarafından cami olarak hizmete açılan Ayasofya’nın daha sonra müze olarak kullanılırken Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürerek, Rum Ortodoks Hristiyan kültürel mirasının zimmetine geçirdiğini görüyoruz. Bu durum bizim için çok ağır” diye konuştu.

Başpiskoposluk avukatı da “Türkiye tek başına bir karar alarak Ortodoks Hristiyanlar için büyük önem taşıyan Ayasofya’yı tekrar camiye dönüştürdü. Bu uygulama ile Türkiye kültürel mirası koruma ve dini özgürlüklere saygı gösterme konusundaki uluslararası yükümlülüklerini ihlal etti” ifadelerini kullandı.

Ayasofya’nın tekrar Müslümanların ibadetine açılması konusunda gelecek tepkiler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bu tepkiler bizi hiçbir şekilde bağlamaz. Ayasofya bizim için iç egemenlik meselesidir ve bu konuda hiç kimsenin müdahalede bulunması dahi söz konusu olamaz” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.