DSÖ’den Türkiye’ye uyarı geldi

0 36

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın semptom gösteren hasta sayılarını açıkladıklarını açıklamasının ardından önemli bir açıklama geldi.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar Türkiye tarafından uygulanan izolasyonu takdir ederken, DSÖ üyesi ülkelere vaka sayılarının raporlanmasıyla ilgili önemli bir çağrıda bulunarak “Türkiye’de semptom gösteren veya göstermeyen tüm yeni Covid-19 pozitif vakalarını izole etmektedir. Veri toplamada önlemlerin uyumlu hale getirilmesi için çağrılar yapılmaktadır” denildi.

DSÖ tarafından yapılan yazılı açıklamanın devamında, “DSÖ tarafından Türkiye ve tüm üye ülkelerle devamlı olarak raporlama ve veri toplama mekanizmalarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için görüşmelerin devam ettiği ve bu çalışmalar sonucunda Covid-19’un durdurulabilmesi için bölgede bulunan tüm üye ülkeleri bir araya getirerek veri paylaşımını daha da güçlü hale getirerek sorunlar ve bu sorunların çözümleri üzerine bir toplantı yapılmasını planlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yazılı açıklamanın devamında test kapasitesinin Türkiye’de üç katına çıkarıldığına dikkat çekilirken “semptom göstermeyen kişiler dahil olmak üzere arama testlerinin yapılması için günlük yapılan test sayısı Ağustos ayından itibaren üç katına çıkarılmış ve virüsün yayılmasına karşılık yapılan bu çalışmalar takdirle karşılanmaktadır. DSÖ olarak risk altındaki bireyler, şüpheli olan vakalar ve bu vakaların yakın temasta bulundukları kişilere test yapılması önerilmektedir” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.