İzmir’de depremde hayatlarını kaybedenlerin sayısı 28 oldu

0 33

Dün öğlen saatlerinde saat 14:51’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin hemen ardından Seferihisar’da deniz taştı, küçük çaplı tsunami oluştu. Taşan deniz suyu Seferihisar ilçesinde cadde ve sokakları doldururken önüne ne gelirse sürüklerken. İzmir’in, tarihindeki en büyük depremlerinden biri olan depremde, biri boğulma olmak üzere 26 kişi yaşamını yitirdi, 831 kişi ise yaralandı.

İzmir’deki 6.6 şiddetindeki deprem İzmir’in yanı sıra Ege ve Marmara bölgesindeki birçok ilde hissedildi. Depremin hemen ardından yakınlarına ulaşmak isteyenlerin telefonlarına sarılması yüzünden operatörlerde yoğunluk oluştu. Deprem sonrasında yakınlarına ulaşmak isteyenler yollara dökülünce İzmir’de trafik kitlendi. İzmir’de yaşanan depremin hemen ardından hemen hastaneler, itfaiye, polis, AFAD, UMKE, belediye ve sağlık ekipleri alarm durumuna geçti. İzmir’de deprem sonrasında şu ana kadar 37’sinin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 521 artçı sarsıntı yaşandı.

SAATLER SONRA KURTARILDILAR

Enkaz altında kalanların kurtarılması için yapılan çalışmalar sonrasında birçok vatandaş, yıkılan binaların altından çıkarıldı. Enkaz altında kalan vatandaşların kurtarma çalışmalarına katılan Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, enkaz altında kalan Buse ile telefon konuşmasına canlı yayında tüm Türkiye şahit oldu. Bakan Pakdemirli’nin enkaz altında konuştuğu Buse Hasdemir gece 00:20’de enkaz altından depremden 9,5 saat sonra kurtarıldı.

Buse”nin dışında 62 yaşındaki Emine Eren, İzmir’de Barış Sitesi’ndeki enkazdan yaklaşık 14 saat sonra yaralı olarak çıkarıldı. 15. saat içinde ise 53 yaşındaki Fadime Tolu, Yılmaz Erbek Apartmanı enkazından sağ olarak kurtuldu. Ayrıca, Hülya Özmet, İzmir’de Yılmaz Erbek Apartmanı enkazından 17 saat sonra yaralı kurtarıldı.

Bölgede arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.