Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nda incelemeler yapıldı

0 41

Ülkemizi derinden yaralayan İ30 Ekim günü İzmir’de meydana gelen 6.6 şiddetinde deprem sonucunda son belirlemelere göre 69 vatandaşımız hayatını kaybederken 949 kişi yaralandı

Yaşan 6.6 şiddetindeki deprem sonrasında İzmir’de hasar tespit çalışmalarına başlanırken depremde en çok hasar gören 8 katlı Rıza Bey Apartmanı, en çok hasar gören binalardan oldu.

Deprem sonrasında Rıza Bey Apartmanı 8 katlı bir yapıyken depremin ardından 2 kata düşerken deprem sonrasında bölgeye giden CNN Türk muhabirinin konuğu Doç. Dr. Ali Koçak tarafından Rıza Bey Apartmanı inşaatında kullanılan malzemeler incelendi.

Doç. Dr. Ali Koçak ‘a CNN Muhabirin, “8 katlı bina, 2 katlı bir bina durumuna düşmüş durumda. Un ufak olmuş bir binayı neye bağlıyorsunuz?” sorusunu cevaplandıran Koçak, Rıza Bey Apartmanı’na ait eline aldığı beton parçasıyla bilgilendirme yaptı.

Doç. Dr. Ali Koçak “Deprem esnasında binanın yıkımın kolonların kırılmasına neden olacak suruma gelmesine dikkat çekmek lazım. Bir kat 100 ton taşıyor ama burada önemli olan binanın birinci katındaki kolonun 1 ton taşıyabilmesi gerekir. Kolonlar yetersiz kalınca kolonlar kiriş kısımlarında kırılıyor. Kolonlarda kullanılan demirin kolon veya kirişte kalması gerekiyor” diyerek elindeki demir tutmayan beton parçasını gösterdi.

Doç. Dr. Ali Koçak, Rıza Bey Apartmanının enkazından aldığı parçalardan kullanılan malzemeleri göstererek içinde çok sayıda çakıl ve deniz kumu bulunduğunun da altını çizdi.

Elinde örnekte çakıl taşlarının küçük olduğunu belirten Koçak, daha büyük çakıl parçalarının bulunduğu örnekleri de incelediğini dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.