4 yaşındaki küçük kız kadavradan alınan ilikle hayata tutundu

0 30

Seyhan Gülmaya ve Yaşar Gülmaya çiftinin 4 yaşında olan ve doğuştan böbrek yetmezliği olan kızları Buse doğar doğmaz 6 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra 3 ay normal serviste tedavi gördükten sonra ailesine kavuşurken dönem dönem diyalize girerek tedavisine devam edildi.

Böbrek yetmezliği tedavisi görürken kalbinde delik olduğu anlaşılan Buse Gülmaya, Adnan Menderes Üniversite Hastanesi’nde kalp ameliyatı olurken böbrek nakli için organ nakil başvurusu yapmış olmasına rağmen kendisine uygun donör bulunamadı.

Buse Gülmaya’nin sağlık durumu kritikleşirken 22 Ekim günü Ankara’da hayatını kaybeden bir vericinin böbreği yapılan bir operasyonla nakledilerek sağlığına kavuşan Buse taburcu edilerek evine gönderildi.

Kızının sağlığına kavuşmasının ardından anne Seyhan Gülmaya, “Kızıma babası böbreğini verecekti ama şeker hastası olduğu için nakil yapılamadı. Çok bir zor süreçten geçerken biz daha önceden kadavradan da organ nakli için başvuruda bulunmuştuk ve kızıma uygun Ankara’da hayatını kaybeden bir hastanın böbreği nakil edildi. Kızım doğduğu ilk günden beri arkadaşları gibi koşamadı, yürüyemedi ve sürekli hastanelerde yaşamak zorunda kaldı. Şimdi yapılan böbrek nakli ile sağlığına kavuştu. İnşallah kısa bir süre sonra diğer çocuklar gibi koşup oynayabilecek” dedi.

Baba Yaşar Gülmaya da “Kızım doğduğu ilk günden itibaren böbrek hastasıydı. Dört yıl boyunca devamlı tedavi gördü. Sonunda uygun böbrek bulundu ve nakil yapıldı. Dört yılın ardından ilk kez sağlıklı bir yaşam sürecek. Eşim devamlı kızımla hastanelerde kalmak zorunda kaldığı için ben diğer çocuklara ben hem annelik hem de babalık yaptım.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.