Sağlık Bakanı Koca’dan açıklamalar

0 25

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Bütçe görüşmelerine katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı sunumla koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dünya genelinde vaka sayılarının artışa geçtiğini belirten Bakan Fahrettin Koca, “Ülke genelinde özellikle İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde son günlerde vaka sayılarında hızlı bir artış olduğunu ve bu artışın ülke geneline yayıldığını, vaka sayılarının artışınının engellenmesi için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur. Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti.

Covid-19 vaka sayısının dünya genelinde 55 milyon olduğunu ve Covid1-9 yüzünden ölenlerin sayısının 1 milyon 326 bini geçtiğini ve 100 binden fazla insanın da hastanelerde ağır yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “.Görünen o ki hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız.

Konuşmasında aşı çalışmalarına da değinen Fahrettin Koca “Dünya genelinde 16 ayrı aşı çalışması olduğunu ve bunlardan sadece bir tanesinin klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Ülkemizde Çin ve Almanya tarafından hazırlanan aşıların faz çalışmaları devam etmektedir. Umarım yıl sonu gelmenden aşıya kavuşuruz. Bu süreçte bize düşen bu süreci güvenli şekilde atlatabilmektir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.